Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum


Ľubovník je silná a krásna rastlinka, ktorá má podĺa legendy najväčšiu silu na Jána. Chcem vám ho priblížiť aj preto, že sme si od neho prepožičali názov na naše rodinné centrum. Ľubovníček.
Už v názve má mnoho lásky, je jednou z kráľovien bylín, zástupcom sily slnka tu na zemi a upokojuje nervy , zastupuje aj mnoho iných dôležitých vecí, ktoré pripomínajú nám maminám to, o čo sa chceme s našimi blízkymi podeliť a čo by sme radi naučili naše deti ...

Ľudovo zvaný aj : trezalka, čarovník, krvavník, bylina či krv sv. Jána, svätojánsky zvonček, koreň matky Božej ...

Ľubovník je bylinkou obrovskej liečivej sily, spomínanou v starodávnych povestiach a mýtoch rôznych krajín. Je v spojení so Slnkom a živlom Ohňa.
Jej rodové meno – hypericum – pochádza z gréckeho hyper /nad/ a eikon /obraz/ - čo označuje rastlinu silnejšiu nad ostatné, ktorú zvykli vo zväzočkoch vešať nad obrazy alebo oltárik ako ochranu proti zlému, alebo podľa iného výkladu: proti zjaveniu , čo by vyjadrovalo tiež jeho silu odháňať zlých duchov.
Perforatum – dierkovaný – toto meno dostala rastlinka podľa malinkých tmavých žliazok naplnených červenou silicou s farbivom - hypericínom, ktoré vyzerajú ako dierky na listoch i kvetných lupienkoch. Podľa toho vieme rozoznať ľubovník bodkovaný od iných z tohto druhu. Keď podrvíme v ruke lístky alebo kvietky , ostane nám stopa po červenej farbe – krvi svätého Jána. Podľa toho má aj názov v Anglicku: St. Johnś Wort , u nás bola tiež tak ľudovo nazývaná .
Povesť hovorí, že kde kvapla Jánova krv pri sťatí jeho hlavy, tam vyrástol ľubovník.
Počas križiackych vojen, ho často využívali johaniti, rytieri sv. Jána, na liečenie sečných a rezných poranení. Odtiaľ tiež mohol dostať prezývku „bylina sv. Jána“.
Bol obradnou bylinkou pri oslavách svätojánskej noci, oslavách slnečného slnovratu i všetkých ochranných rituáloch.
V Rakúsku využívali jeho liečivé účinky aj rolníci na zvieratách – aby uchránili dobytok od chorôb, podávali mu 2 krajce chleba s ľubovníkom uprostred.
Aj u nás na Slovensku sa využívali jeho magické schopnosti : „Na sv. Jána o polnoci dostával liečivú a magickú moc .Mal ľudí chrániť pred chorobami, aj pred epidémiou moru. Zber rastlín mohol trvať len do poludnia. Kvety sa potom zavesili na okno - koľko ľudí bývalo v dome, toľko muselo byť kytičiek. Ak niektorá do večera zvädla, signalizovala v rodine smrť. „
Na Jána sa tiež ráno zbierala rosa z kvietkov a kto si ňou poumýval oči, hneď mal zdravší a bystrejší zrak.
Proti bleskom a búrkam sa pálili sušené rastliny ako kadidlo, alebo sa len zavesili do okna či na odkvapy. Spolu s kamencov sa z kvetov vyrábalo žlté farbivo na slávnostné rúcha a odevy.

Od dávnych dôb sa používal na liečenie duše a bolesti srdca, aj v žiali za milovanu osobou – preto ho nazvali ľubovníkom.
Podľa povesti raz mladého chlapca zajali vo vojne Turci. Jeho milá zbierajúc bylinky stihla mu ešte vložiť do rúk kytičku byliniek, ktoré práve natrhala. Ako ho viedli, strácal cestou kvietky jeden po druhom, a kadiaľ prešli, tam za ním o rok vyrástli rastlinky. Podľa toho ho jeho milá našla a z otroctva vykúpila. Bylinke dali meno ľubovník Úsmev
A takýchto legiend a povestí by sme našli ešte mnoho. Isté je, že na lásku mal pozitívny vplyv. Bol a možno ešte aj je súčasťou rôznych nápojov lásky a odvarov, po ktorých muž či žena zahoria k sebe nevýslovnou láskou a budú si navždy verní.

Ľubovník bodkovaný je vytrvalá rastlinka s výškou od 30 -90 cm, nájdeme ju u nás v Európe, v Ázií ale aj v severnej Afrike. Rastie na lúkach na slnečných, aj na tienistých stanovištiach, pastvinách, rúbaniskách i neobrábaných poliach.
Má rozvetvenú byľ s množstvom protistojných zelených lístkov a žltých kvietkov v bohatých metlinách, plody sú tobolky. Byľka je okrúhla s dvomi hranami, na rozdiel od iného ľubovníka, ktorý ma 4 hrany a nie je liečivý.

Ľubovník má má širokospektrálne liečivé použitie vo forme záparov, obkladov, tinktúr i červeného oleja.

Obsahuje : Flavonoidy, Triesloviny, Hypericín /červení farbivo, hyperozid - žlté farbivo, živicu, vitamíny C a provitamín A ...
Flavonoidy : pomáhajú uvoľňovať kŕče a smazmy v tráviacej sústave, tiež pri prečisťovaní pečene kde pomáha zlepšiť odtok žlče, účinné proti vírusom, baktériám a plesniam Triesloviny majú antiseptický účinok na sliznice – žalúdka, čriev, ústnej dutiny ...
Silica podporuje tvorbu žalúdočnej šťavy.

Hypericín spôsobuje pocity eufórie a pôsobí ako sedatívum, vynikajúci pri neurózach a depresiách.
Z kvetov a listov získavame červený olej, vynikajúci na pomliaždeniny, modriny, kŕčové žily i hemoroidy, vredy a rany., tiež na pokožku spálenú slnkom.
Je jedinečnou súčasťou Breussovej masáže na výživu platničiek, kde práve Jánsky olej vie dosiahnuť a vyživovať tieto dôležité časti medzi stavcami.
Pozor ale na fototoxicitu rastlinky, nepoužívame nikdy pred tým, ako ideme na slnko alebo solária.

Zápar z kvetov a vňate sa využíva na liečbu anémie, depresií, neuróz, nespavosti a nervovej vyčerpanosti, astmy a zápalu priedušiek, chorôb nervového pôvodu, problémov s menštruáciou, pri nočnom pomočovaní detí i problémoch s močovou sústavou, bolestiach hlavy.
Je užitočný aj pre ženy v klimaktériu trpiace na psychovegetatívne poruchy.
V duchovnej fytoterapií sa využíva na prehĺbenie viery v Boha a na otvorene duchovného kanála .

1,5 g alebo 1 kávovú lyžičku sušenej drogy zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať 10-20 minút a scedíme. Popíjame 2-3 krát denne. Nezvyšujeme dávky, mohli by nám spôsobiť hnačky, vnútorné krvácanie alebo iné vedľajšie nepríjemné prejavy. V tehotenstve a pri dojčení sa užívanie ľubovníka nedporúča, tiež ľuďom s ťažkou cukrovkou, rakovinovými nádormi, alergiou na peľ, ani s príliš nízkym tlakom.
Ak ho nemáme v okolí a chceme si ho vypestovať, namnožíme ho buď výsevom, alebo koreňovými odrezkami na jar alebo jeseň.
Ľubovník zbierame najlepšie na začiatku kvitnutia, s mladými kvietkami, striháme kvitnúcu vňať - asi 15-20 cm dlhé vrcholčeky aj s listami. Sušíme opatrne v tieni, vo zväzkoch alebo jemne rozložené. Usušenú drogu skladujeme vo vzduchotesných a tmavých nádobách. Veľmi účinné aj zamiešať ho do zmesí na rôzne problémy.

Receptárik :

Z kvietkov najlepšie nazbieraných na Jána /vtedy e najsilnejší/ alebo za splnu si môžeme pripraviť slávny Jánsky olej takto : .


PRíprava ľubovníkového oleja :
Nádobu zo skla naplníme až po vrch najlepšie na Jána natrhanými kvietkami a púčikmi ľubovníka bodkovaného. DOplníme zmesou olivového a slnečnicového panenského oleja, uzavrieme a necháme na 2-3 týždne na teplom mieste, občas môžeme pohár poprevracať. Niekde sa uvádza, že stačí pôsobenie mesačnej gravitácie, ale ja nedočkavá pekne pretriasam
KeĎ je olej krásne červený precedíme cez plienku /alebo vreckovku/, ak chceme silnejší koncentrát, ktorý budeme potom riediť, môžeme s tým istým olejom postup zopakovAť.
Môžu sa dávať aj sušené kvietky, len potom to trvá trošku dlhšie.
Ak potrebuje olej súrne, môžeme si ho pripraviť aj rýchlejšie. Vložíme do nádoby z varného skla kvety a doplníme olejom, nádobu vložíme do vodného kúpeľa pomaly zahrievame na miernom ohni 3-6 hodín. Kontrolujeme aby voda nevrela, len bola horúca.
Vychladnuté precedíme a uzavrieme najlepšie do tmavých sklených fliaš a odložíme na chladné tmavé miesto.

...........................................................
Pleťová maska z oleja - 2 polievkové lyžice oleja zmiešame s 1 žĺtkom, pridáme pár kvapiek citrónovej silice alebo 2 lyžičky citrónovej šťavy, 2 kv. levandule a premiešame. Udržuje pokožku jemnú a elastickú. Po aplikácií nevystavuje tvár slnečnému žiareniu.
..................................
Tinktúra: Do 1 litra alkoholu dáme 2 hrste čerstvých kvetov, dobre uzavrieme. Postavíme na slnečné teplé/ miesto, pretrepávame a po 3 týždňoch scedíme.
Užívame pri depresiách, melanchólií, dhotrvajúcom nervovom vyčerpaní a podobne po dobu 2 mesiacov 5 až 10 kvapiek.
Pri nočnom pomočované sa detí môžeme nakvapkať tinktúru d horúcej vody, aby sa alkohol odparil a potom podávame.
.........................................................
Bylinkový zápar na a regeneráciu pečene:
PO jednej lyžičke : koreň púpavy dáme chvíľu povariť, prelejeme tým list púpavy, vňať ľubovníka, vachty a repíku
......................................................................................
Čajová zmes na posilnenie nervovej sústavy:
PO 2 diely ľubovníka, rebríčka, levandule, rozmarínu a 1 diel ruty
Dve lyžice zmesi dáme do ½ l vriacej vody a prikryté necháme asi 15 minút vylúhovať. Precedíme a pijeme dva trikrát denne
...........................................................
Protizápalová zmes s účinkami na zlepšenie trávenia, podporu imunity i upokojenie. Lieči choroby slinivky a pečene.
Po 1 diely ľubovníka, šalvie, medovky a mäty vezmeme a dobre premiešame. Užívame zápar z 1 lyžičky drogy zaliatej 2 deci vody ráno i večer.
.............................................................
Proti nespavosti : 40g prvosienky, 30g levandule, 15g ľubovníka, 15g chmeľových šištičiek, 5g koreňa valeriány dobre premiešame. Jednu lyžičku zmesi zaparíme 1 l vody a lúhujeme 5 minút. Pijeme teplý po dúškoch pred spaním.
..........................................................................
Zábal na bolestivé miesta alebo kožné problémy či rany:
1 polievkocú lyžicu ľubovníka zalejeme 1 deci vriacej vody a necháme 15 minút odstáť. Precedíme a teplé zmiešame so zeleným íľom tak, aby vznikla hustá kašička. Nanesiem na postihnuté miesto , môžeme zakryť čistým plátienkom /alebo kus plienky, vreckovky a pod./ a necháme pôsobiť.

(bez predmetu)

Tlieskam

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú aicky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia aicky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovania



Autorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.