Rašelinový zábal
POužívanie rašeliny má na organizmus dva efekty : termofyzikálny: tepelný efekt, kedy sa teplo, získané jej ohriatím, šíri žiarením, prevodom a vedením. V porovnaní s tepelnou kapacitou vody je tepelná zotrvačnosť rašeliny 5,15 krát dlhšia, a vorganizme následne nastane komplexná reflexná reakcia. Špeciálnou úpravou rašeliny podľa tejto normy sa podarilo tepelnú zotrvačnosť predĺžiť o 20% pri súčasnom zlepšení manipulácie s výrobkom.
- biochemický efekt: Súčasťou rašeliny sú tiež produkty humifikačného procesu (huminové kyseliny), ktoré sa pri priamej aplikácii stávajú súčasťou komplexného pôsobeniana organizmus.
Doporučuje sa pri:
Chronické stavy reumatického pôvodu
Artrózy
Svalové kontraktúry
Bolesti kĺbov a chrbtice
Obezita
Celulitída
Vhodné pre zvýšenie lokálneho prekrvenia
KOntraindikácie pre teplý zábal:
Precitlivenosť na teplo
Opuchy neznámho pôvodu
Alergia na huminové kyseliny
Akútne zápaly močových ciest
Tehotenstvo
Dekompenzované kardiologické ochorenia
Otvorené poranenia kože, krvácanie
Horúčkovité stavy
Ťažšie zápalové iné akútne ochorenia kože
Ťažké obehové poruchy
Jednorázový rašelinový zábal sa doporučuje aplikovať 1 x denne. Môžeme si vybrať miesto priloženia na krčnú a hrudnú chrbticu, krížovú časť s driekovou, alebo dať dva zábaly, ktoré pokryjú celú časť chrbta.
Na kolená či bedrové kĺby si môžeme vybrať rôznu veľkosť zábalu.
K aplikácii sa používajú opakovane použiteľné nosiče tepla, tie sa pred aplikáciou ohrejú vo vodnom kúpeli 50° - 63°C teplom v špeciálnych ohrievačoch.
Pri izbovej teplote sa jednorázový rašelinový zábal priloží na nosič tepla nepriepustnou stranou. Behom prípravy stúpne teplota obkladu na cca. 38°C. Jednorázový rašelinový zábal priložíme priepustnou vrstvou na postihnuté miesto a na nepriepustnú vrstvu obkladu ohriaty nosič tepla.
Behom 3 minút stúpa pozvoľne teplota obkladu a zabraňuje tepelnému šoku. Organizmus si postupne zvyká na účinnú teplotu, ktorá dosiahne 44°C na povrchu tela. Túto teplotu si zábal s minimálnym poklesom udrží po celú dobu aplikácie.
Vlies je priepustná fólia a nebráni priamemu kontaktu peloidu s telom. Pot pacienta sa absorbuje do jednorázového rašelinového zábalu.
Doba trvania aplikácie je 15 - 20 minút.
Po ukončení aplikácie sa stačí utrieť mokrým uterákom.
Jednorázový rašelinový zábal je plne hygienický, pretože sa používa jednorázovo.
Nosič tepla sa po procedúre opláchne, utrie utierkou a vloží späť do teplého vodného kúpeľa na cca. 5 - 7 minút. Potom je nosič tepla znovu pripravený k použitiu.
Použitý jednorázový rašelinový zábal sa môže likvidovať bežným spôsobom - vyhodením do koša alebo oddeliť vlies od fólie, rašelinu použiť na kompostovanie a obal vyhodiť do koša.
- prečítané 6264x
(bez predmetu)
(bez predmetu)
super vec mne to velmi
super vec mne to velmi pomohlo.
chcela by som vediet viac ako sa napriklad používa pri nadvahe.
:)
Pri nadváhe sa najviac využíva ten termoregulačný efekt, prikladá sa na problematické partie a prehrieva, napríklad na stehná, na bruško /nie v tehotenstve/ ... samozrejme že len rašelinový zábal na to nestačí, ale v kombinácií s cvičeniami, úpravou stravy a napríklad aj niektorými bylinkovými čajmi je to vhodný a príjemný doplnok
Poslať nový komentár