O dojčení
Na informácie a poradenstvo pri dojčení môžete volať na tel. č. 0908 555 789. Kurz poradenstva v dojčení usporiadaný v spolupráci UNICEF s pani Vierkou Haľamovou som absolvovala v roku 2005, Dňalší v vroku 2009. Som členkou občianskeho združenia MAMILA, na tejto stránke si nájdite aj poradkyňu v mieste vášho bydliska pre osobný kontak, aj mnoho nových informácií a užitočných rád : www.mamila.sk
V jednom detskom časopise bolo napísané, že dojčenie je ľúbostný vzťah. Myslím, že je to pravda.
Určite v značnej miere prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťatkom. Sanie, chuť materského mlieka a vôňa matky – to všetko upokojuje a dodáva pocit lásky a bezpečia.
Aj keď sa v dnešnej dobe možno trochu vzďaľujeme od prírody, tento dar má väčšina mamičiek. Využime ho preto pre naše dieťatko, je preň veľmi dôležité. Ale ak ste urobili všetko pre to aj s pomocou skúsenej laktačnej poradkyne a napriek všetkému vyčerpávajúcemu úsiliu sa nepodarilo, netrápte sa. Váš miláčik cíti vašu lásku a ľúbi vás.
Dojčenie nie je len kŕmenie aj keď materské mlieko má ideálne zloženie výživných látok a mení sa podľa potrieb dieťatka. Obsahuje látky na podporu imunity, a to presne tie, ktoré bábätko práve potrebuje. Prostredníctvom prsníka odovzdáva dieťa matke informácie o choroboplodných zárodkoch v svojich ústočkách a organizmus matky okamžite vytvára protilátky, ktoré dojča následne prijme v mlieku.
Bielkoviny v materskom mlieku sa ďalej rozdeľujú na kaseín /veľká hrubá bielkovina – ťažšie stráviteľná/ a srvátku /albumíny, globulíny – malé, ľahko stráviteľné bielkoviny/.
Kravské mlieko má viac kaseínu ako materské, preto pocit sýtosti dieťaťa kŕmeného kravským upraveným mliekom trvá dlhšie/asi 4 hodiny/, ako u dojčeného /asi 2 hodiny/, čo ale neznamená, že je to zdravšie.
Zbytočne zaťažuje žalúdok a imunitný systém, ktorý potom ťažšie bojuje s vírusmi a baktériami.
Ďalej obsahuje cukor laktózu, disacharid, ktorý sa štiepi na glukózu a galaktózu, tiež ľahko stráviteľné, ale vo väčšom množstve kvasí v črievkach a spôsobuje nadúvanie. Laktóza sa nachádza najviac v prednom mlieku, ktoré je redšie a uhasína smäd, zadné je hustejšie, s vyšším obsahom tukov jedinečného zloženia, podporujúcich vývoj mozgu a CNS, obsahuje aj vitamíny rozpustné v tukoch.
Preto dojčíme vždy dlhšie z jedného prsníka, aby dieťatko dostalo nielen predné, ale aj dostatok zadného mliečka, z ktorého sa pekne priberá. Ak chceme zvýčiť tvorbu mlieka, a dieťatko dopapalo jeden prsník aj s pomocou stláčania, ponôkneme aj druhý.
Dojčené dieťatko môže papať aj 12 – 15 x denne, najmä po narodení, a to najčastejšie v noci. Ak neberiete žiadne utišujúce lieky, prípadne nie ste nadmerne unavení, nechajte si bábätko pri sebe celú noc, aby ste k nemu nemuseli vstávať a aspoň trochu si v noci oddýchli. Ak prikladáme dieťatko tak často, ako si pýta, mal by sa nám vytvoriť dostatok mlieka. Tu platí: čím väčší dopyt, tým väčšia ponuka. Toto reguluje hormón prolaktín, ktorý sa pri satí uvoľňuje do organizmu matky.
Prsník sa skladá z mliečnej žľazy obklopenej podporným a tukovým tkanivom. Táto žľaza je tvorená 15-25 oddelenými segmentmi, vystlanými alveolami – bunkami tvoriacimi mlieko. Z každého segmentu vedú mliekovody do zberných kanálikov – sínusov, umiestnených za bradavkou. Uvoľňovanie mlieka spôsobuje tzv. oxytocínový reflex.
Dieťatko preto musí naširoko otvoriť ústa, obsiahnuť nimi čo najväčšiu časť dvorca /viac zo spodnej strany, kde má briadku/ a rytmicky stláčať sínusy, čo podporuje vstrekovanie mlieka do úst. NOštek je voľný. Ak dieťatko cmúľa len bradavku, mlieko netečie a vznikajú bolestivé trhlinky – ragády, ktoré znepríjemňujú ďalšie dojčenie. Ošetrujeme ich napríklad kalciovou, nechtíkovou masťou, mandľovým olejom s levanduľou a čajovníkom, repíkovými obkladmi a podobne.
OD laktačnej oradkyne si môžete vypýtať recept na univerzánu masť podňla Dr. NEwmana, ktorí mí vynikajúce účinky, len ju treba špecálne namiešať v lekárni.
Lepšie je ale predísť takýmto problémom a to správnym priložením.
Správne priložené dieťatko má teda naširoko otvorené ústa, spodná pera je trošku vyhrnutá, brada a noštek sa tesne dotýkajú prsníka. Bradavka je hlboko v ústočkách, spodná čeľusť sa pohybuje hore a dolu /niekedy aj ušká/, jazyk presahuje spodnú peru, líčka nie sú vpadnuté. Sacie pohyby sú pomalé, medzi saním a prehltnutím je prestávka - pauza v brade.
POzri video : http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp
Pre úspešný začiatok dojčenia je dôležité priložiť dieťatko hneď po pôrode, ale nespanikárte, ak sa to nedá – s trochou snahy to pôjde aj neskôr. /Vlastná skúsenosť /
Prvé mliečko, kolostrum, je veľmi dôležité pre imunitu, dodáva novorodeniatku vitamín K /proti krvácaniu/, A, E, protilátky – napríklad imunoglobín A, ktorý ako film pokryje sliznicu tráviaceho traktu a chráni ho pred možným prienikom infekcií.
Zdravé, donosené dieťatko nepotrebuje prvých 6 mesiacov žiadnu inú stravu ani nápoj, s výnimkou extrémnych horúčav. Podávaním iných tekutín obmedzujeme príjem mlieka, tým dôležitých minerálov, vitamínov a iných dôležitých zložiek, z prsníka sa odsaje menej mlieka, čo následne zníži jeho tvorbu.
Ak dieťa dostane fľašu s cumlíkom, môže uprednostniť tento spôsob kŕmenia, pretože to ide ľahšie a vyžaduje to úplne odlišný spôsob sania, aj jazyk má inú polohu - vzadu. To môže dieťa zmiasť, nevie sa dobre prisať a poškodí aj bradavky. Preto aj pri problémoch s dojčením podávame dieťatku dočasne mliečko radšej z pohára, lyžičkou, po prste, alebo s pomocou suplementora, ktorý sa dá zohnať v niektorých lekárňach. / hadička ako na infúzie - popis http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/pomoc-pri-dojceni-2/ako-nak... /
Ak matka prežije šok, úzkosť, veľkú bolesť alebo zmätok, môže sa tok mlieka dočasne zastaviť. Spôsobí to zvýšenie adrenalínu v krvi, čím sa zmenší prísun oxytocínu do buniek mliečnej žľazy. Vtedy stačí, ak naďalej zachováme pokoj, dieťatko čo najčastejšie prikladáme, zostaneme ležať v posteli aj celý deň, masírujeme prsia, venujeme sa len sebe a bábätku a laktácia sa čoskoro obnoví. Ak už naozaj potrebujeme dokŕmiť, tak s laktačnou pomôcku na prsníku, nedávajme mu umelú výživu, lebo tým sa bude tvorba mlieka znižovať. Skúšame teplé obklady, sprchu teplou vodou, po porade s homeopatom môžeme vyskúšať aj homeopatiká, napríklad Urtica Urens 5 alebo 9 CH 2-3x denne jednu dávku /nie viac ako jeden týždeň/. Dôležitý je dostatok tekutín, najmä čistej nie studenej vody, bylinkový čaj na podporu dojčenia s feniklom, rascou, kôprom, alchemilkou ... NAjúčinnejšie sa v poslednej dobe však ukazujú Bendikt lekársky a senovka grécka. Dostaneme rôzne druhy zmesí aj v lekárni.
Dávkovanie senovky aj benediktu v týchto prípadoch je veľmi vysoké, preto pošlem na požiadanie mailom po dohode.
Čaj pre maminy: 2-4 lístky mladej pŕhľavy, anýz, fenikel, rasca .. zalejeme, lúhujeme 10 minút, pijeme aspoň 1 krát denne.
ČAj na obnovu energie : Za hrsť čerstvých trniek, /alebo rakytníku rešetliakového/ zalejeme horúcou vodou, a 10 minút lúhujeme. Ak máme plody sušené, na noc ich namočíme do vody, a ráno len zohrejeme.
Neskôr si dieťatko už samo reguluje potrebné množstvo mlieka.
Pri dojčení sa môžu vyskytnúť aj rôzne zdravotné ťažkosti. Uvediem pár príkladov, ako ich môžeme vyriešiť.
Ak máme popraskané bolestivé trhlinky /ragády/ na bradavke, najlepšie je hneD) odstrániť pravdepodobne chybnú polohu pri dojčení tak, aby ragáda bola v kútiku úst dieťatka, po ukončení dojčenia necháme pár kvapiek mliečka zaschnúť na bradavke, pretože má dezinfekčné a hojivé účinky/nie pri kandide/ Môžeme ho nakvpakať aj bábetkám do nošteka alebo očka pri ľahších infekciách.
Dobre pôsobí aj ponechanie voľne na vzduchu,ale v teple, aby sa nevytvoril zápal. Dostať tak= vzdušné vložky do podprsenky, zberače mieka, niektoré maminy si to pochvaľujú.
ODskúšané sú aj zápary z repíka, nechtíková masť alebo olej, mandľový alebo ľubovníkový olej s kvapkou levandule a čajovníka.
Znova musím spomenúť univerzánu masť podľa dr. Newmana - na vyžiadanie.
2.-5.ty deň po pôrode môže maminku prekvapiť bolestivé zdurenie prsníkov spôsobené zvýšenou aktivitou buniek mliečnych žliaz po začatí dojčenia. Vtedy musí maminka kŕmiť dieťatko čo najviac, nedávať mu cumlík, pred dojčením odstriekať z dvorca trochu mlieka, aby bol voľnejší a dieťatko ho mohlo dobre zachytiť, prebytok mlieka si odstriekať, najlepšie pod teplou sprchou, použiť pred kŕmením teplý obklad , na uvoľnenie bolestivo naliatych pŕs je aj naklepaný kapustný list alebo tvarohový obklad ...
Neskôr sa mliekovody môžu zablokovať, prejavuje sa to bolestivou hrčkou v prsníku, matka môže mať horúčku, pocit ako pri chrípke. Ak ide o mastitídu, horúčky môžu byť aj nad 40 °C, prsník je červený a bolestivý. V takmto prípade treba znovu dojčiť čo najviac, a najmä zo zdureného prsníka, prebytočné mlieko si ešte doodsávať, masírovať smerom od vrchu /alebo hrčky/ k bradavke, vhodný je na to ľubovníkový, alebo nechtíkový olej. Bradka dieťaťa pri kŕmení by mala byť smerom k zdurenine, skúšame rôzne polohy, aby sa vyprázdnili všetky segmenty, pomôžeme si tiež obkladmi : tvarohovým, octanovým, vínnym, zmesou vody a alkoholu, kapustný list ... Ja mám váborné skúsenosti s Prsným olejom od Saloosu.
PO porade s homeopatom môžeme vyskúšať aj homeopatiká, napríklad CHamomilla, Beladonna, Conium, Bryonia, Calcarea Carbonica, Ricinnus, Phytollaca .. v riedení 9 alebo 5 CH.
Ak problém neprejde do 24 hodín, alebo horúčka neklesá, je nutné lekárske vyšetrenie, či nejde o bakteriálnu mastitídu, spôsobuje ju napríklad aj Staphylococcus Aureus, a vtedy nám predpíšu antibiotiká.
Dôležité je pokračovať v dojčení, dieťatku to nevadí, môže mať prechodne redšiu stolicu. Prekážkou nie je ani prímes hnisu v mliečku, vzhľadom na jeho antibakteriálne vlastnosti a schopnosť tráviacich enzýmov dieťaťa. Liečba mastitídy je dôležitá, lebo neliečením môže dôjsť k abscesu s následným chirurgickým zákrokom. Vhodné pri antibiotikách doplniť liečbu probiotikami, aby sme si nezničili črevnú flóru.
Ak používame aromaterapiu, pokojne pri dojčení vyskúšajme harmanček, céder, bergamot, levanduľu, pelargóniu, grep, jaymín, nerol, ružu, santal, ylang, čajovník.
Tvorbu mlieka podporuje bazalka pravá, verbena citronová, pelargónia, jaymín, anýz, medovka, borievka,harmanček, fenikel, rascA, kôpor - používame do aromalampy alebo na obklady pŕs - nie priamo na bradavku.
Na zníženie laktácie sa používa mäta, šalvia lekárska alebo muškátová, petržlen, cesnak ...
Príznaky mastitídy môžu zmierniť šípka, pelargónia, ruža či fenikel.
Strava matky musí obshovať dostatok tekutín, obilnín, zeleniny a ovocia, potravín obsahujúcich vápnik, minerálne látky - najmä železo a jód. Niektoré aromatické jedlá /cesnak, škorica/ dojčatám vadia a mlieko im potom nechutí. Ak máte v rodine alergie, vyberajte opatrne vaše potraviny ako paradajky, orechy, ryby, vajcia .. a pozorujte reakciu dieťatka.
Príliš rýchle chudnutie /viac ako 1-2 kg mesačne/ zhoršuje kvalitu mlieka a dostávajú sa do neho toxíny, ktorých sa pri chudnutí snaží zbaviť matkino telo. Kávu treba obmedziť na maximálne 2 šálky denne.
Môžeme dojčiť, dokedy to nám a našej milovanej ratolesti vyhovuje. Aj do troch a viac rokov - kým sa samo neodstaví.
Prajem všetkým terajším aj nastávajúcim mamičkách veľa radosti a pohody pri prekrásnych chvíľach strávených s našimi večne hladnými “prísavníkmi” .
- prečítané 6008x
ahoj Adinka
Ahoj Adinka. Pekny clanok si napisala.
Ja som teraz tehotna v 12 tyzdni a od zistenia, ze cakame babatko som uz co-to precitala o kojeni. Velmi, ale naozaj velmi by som chcela nase mimi po narodeni kojit, no neviem ci budem moct. Mam dost vpadnute bradavky. Aj som si kupila formovace od Medely, ale to akosi nepomaha. Mam aj taku "vycucku" - prilozim na dvorec, stlacim na vrchu taku gumenu pumpicku a ten tlak vzduchu vytiahne bradavku. Ano vytiahne, ale ked pumpicku odtiahnem od prsnika, bradavka zacne zasa pomaly vpadavat. Jednoducho to nema dlhodoby efekt. Naozaj sa snazim a bojim sa, ze s tym uz asi nic nenarobim a nebudem moct kojit.
Nevies prosim ta nieco aj o takychto problemoch?
Dakujem za Tvoje info.
S pozdravom Zuzu
Formovače
Ahoj, ešte to tu trošku doplním : podĺa niektorých zdrojov sa formovače odporúčajú v prípade vpáčených bradaviek od šiesteho mesiaca, takže sa neboj, keď si ešte len v 12 týždni, je dosť času na formovanie. Ale podľa najnovších výskumov vo väčšine prípadov nie sú nutné, dôležité je naučiť sa dieťatko srpávne priložiť * dieťa uchopuje nie bradavku, ale dvorec - ten máš prepokladám v poriadku :)
AK budeš chodiť na profylaktickú prípravu, je dobré sa naučiť aj správny chyt prsníka, čím sa tiež dá tomu trošku pomôcť, aby bradavka viac vystúpila a zároveň ak by si si už dopredu zabezpečila v okolí prípadnú laktačnú poradkyňu, čo by ti mohla potom pomôcť aj prakticky. Mali by to spraviť sestričky na oddelení, ale v prípade "núdze" aby si sa mala na koho obrátiť aj potom doma. Klobúčiky sú až posledné riešenie, ak u nič iné nezaberá ... takže sa s tým ani netráp, aby si si nenadobarila nejakú kandidu, ktorá sa vo vlhku dobre množí ...A ešte neskôr môžu formovače znižovať v niektorých prípadoch tvorbu mlieka, tak aby si s tým nemala starosti ...
Hlavne klídek POtom napíš, čo a ako :)
Tak toto som mala precitat skor!!!
Adinka, nejak som sa dostala na tuto stranku a k tomuto clanku. Citala som o dojceni cele litanie, ale takto strucne, jasne a komplexne som to este nikde nevidela napisane. Skoda, ze som to nasla az teraz, kedze ja som so synom (5tyzdnov) sklzla k prikrmovaniu, lebo mu moje mlieko (mnozstvo okamzite k dispozicii) nestacilo uz od porodnice - narodil sa 4,2kg, 53cm, cisarom, ja som, napriek zacatiu "kojenia" uz na 3. den po sekcii, dostala mlieko az na 5ty den, aj to pomenej, nemala som ani naliate prsia...
A v skratke, doteraz som ho "nedobehla". Jedna veciznala pani mi poradila jednoducho prestat davat flasku a pretrpiet jeden tazky tyzden, ked bude kricat, vypluvat "nestihajucu" cicku a cakat flasku, ktora nepride
Ale kedze doteraz sme sa v ramci mliecneho "trhu" (dopyt-ponuka) nestretli, bude to jedine riesenie...
Ale este raz, BOMBA clanok!!! dakujeme!
:)
Gratulujem k bábatku krásnemu. Aj náš Kubo mal 4130 g kila 55 cm ked´sa narodil ... tiež cisárskym. Vlastne všetky tri mám tak. Ale mliečka sme mali dosť vždy, aj keDˇpomalšie sa to rozbiehalo ako teda keby sme sa hneĎ od prvého dníčka boli dojčili, ale podarilo sa.
Naša MArgarétka bola teraz menšia, lebo sa narodila už v 38týždni, ale už máme mesiac a dobiehame súrodencov poctivo
NO skúšajte mu dávať ešte aj vaše mliečko, možno sa Vám to podarí dobehnúť, aasi by som skúsila dokrmovanie laktačnou pomôckou - hadičkou na prsníku .. aby sa Vám tvorba zvyšovlaa a dieťatko si neodvyklo od sania, z fľaše je to totiž úplne iné ... Viac popíšem mailom.
pa
Adina
Poslať nový komentár