ANGELIKA lekárska - Angelica officinalis

ANGELIKA lekárska /archangelica officinalis/ rastie v Európe, do výšky 1,2 - 2 m, má žltozelené kvietky, nájdeme ju pri brehoch riek a močarísk, najmä blízko lesných porastov, u nás napríklad v Tatrách. V minulosti si ju často plietli s podobnou angelikou lesnou /angelica sylvestris/, ktorá má však trošku slabšie účinky a je i menej aromatická. Vo východnej medicíne je jednou z najdôležitejších liečiv archangelika synensis , známa pod názvom tang kuej.
Názov archangelika získala podľa legendy, keĎ ju ukázal mníchovi archanjel Michael v čase moru. DEň sv. Michala bol 8. mája, keDˇzvyčajne angelika začína kvitnúť. Angelos v gréčtine znamená "poslíček".

V našich končinách ju poznali ľudoví liečitelia a babky korenárky Slnko po názvami ako angelika, angelička, svätodušný koreň, anjelský korienok, janoklík ...

POdľa planét má priradenie k Slnku, znemenie Leva, jej živlom je oheň a zahŕňa v sebe viac mužský princíp.

Už v dávnej minulosti ju využívali na liečenie ako univerzálny liek skoro na všetko. Bola silnou ochrannou a očistnou bylinou, používala sa do kadidiel, vydymovaní a čistení priestorov, osôb i na prečistenie aury a posilneneie a ochránenie ducha. Sušené korene sa nosili ako ochranné amulety. Bola jednou z posvätných bylín, využívaných pri slávnostiach letného slnovratu, indiánski šamani ju používali listy pri obradoch namiesto tabaku.

Využíva sa koreň, listy,kvety, stonky i semienka.
Jej zelené listy a výhonky môžeme konzumovať čerstvé, variť ich, sušiť, či kandizovať. Zbierame ich najlepšie pred kvitnutím.
Koreň má však silnejšie účinky, dokonca sa v našich podmienkach používal ako náhrada žen-šenu. Zbierame ho na jeseň, pred dozrievaním plodov.
Z listov sa pripravuje zápar a z koreňa odvar, pôsobia vynikajúco na trávenie, archangelika ja dôležitou zložkou skoro všetkých známych likérov na trávenie, aj napríklad BEnediktínskeho likéru. Lieči žalúdok, črevá, nachladnutie i chrípku, podporuje činnosť pečene, má močopudné a potopudné účinky, upokojuje nervovú sústavu /vhodná aj do kúpeľa/, uľahčuje odkašliavanie a pomáha zlepšovať funkciu obličiek.
Obsahuje množstvo sacharidov, a preto ju napríklad dusili s kyslejším ovocím pred zaváraním, aby ušetrili množstvo cukru Áno. Preto ale je aj nevhodná pre diabetikov. V tehotenstve stimuluje činnosť maternice, a preto ju neužívame, až v čase dlhšie trvajúceho pôrodu a na lepšie odlučovanie placenty. Tiež po pôrode je vhodná ... viď nižšie pri účinkoch éterického oleja.

Éterický olej získavame z koreňa a semien destiláciou vodnou parou

Chemické zložemie : felnandrén, angelicín, bergantín, furokumaríny, terebangelén a iné terpény ...

Tento olej sa vyznačuje nízkou prchavosťou, má sladkú, pižmovú vôňu.

Dodáva nášmu telu OHEŇ, a teda temperament a oživuje zabudnuté vášne

Hlavné účinky oleja sú podobné, ako celej rastliny užívanej vo fytoterapií : upokojuje myseľ, prečisťuje krv, stimuluje jej tvorbu, podporuje imunitu, trávenie, vykašliavanie, normalizuje činnosť centrálnej a vegetatívnej nervovej sústavy,vyvoláva potenie, pôsobí proti nadúvaniu, je vhodná po ťažkých operáciách i chorobách, po nadmernom nervovom vyčerpaní,pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch a veˇmi vhodná v premenštruačnom období a po pôrode, kde stimuluje tvorbu krvi a pôsobí ako tonikum
Pri cestovnej nevoľnosti si privoniavame ku kvapke oleja napríklad na vreckovke.

Objímam KONTRAINDIKÁCIE : TEHOTENSTVO !, fototoxicita - pozor - neužívať ani vnútorne ani na pokožku pred plánovaným pobytom na slnku či v soláriu Slnko

A na záver pár receptov :

KADIDLO NA OČISTENIE PRIESTOROV :

1 diel angeliky
1/2 dielu rozmarínu
2 diely kadidlovníka /olibanum/
Premiešame a zapálime na drevenom uhlí.

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok

ARCHANGELIKOVÝ LIKÉR

1 lyžička feniklových semiačok
1 lyžička anýzu
20 semiačok koriandra
2-3 klinčeky
2 lyžice kandizovaných stoniek angeliky
225 g krištálového cukru
1 fľaša vodky

Všetky semiačka rozdrvíme v mažiari, pridáme nasekané stonky angeliky a nasypeme do veľkého zaváracieho pohára. Pridáme cukor a zalejem vodkou. Necháme stáť na slnečnom mieste 2 týždne. Denne pretrepeme. Potom precedíme cez gázu a zavrieme do fľaše. NEcháme dozrieť ešte aspoň 4 mesiace a potom podávame v malých množstvách ozdobené kandizovanými stonkami angeliky.

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok
KADIDLO NA LIEČENIE V KRUHU

2 diely šalvie
1 diel borovicového ihličia
1 diel koreňa anegeliky
kúsok tabaku

Používame pri naladení sa na energie našej Zeme.

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok

OLEJOVÝ VÝLUH

Listami naplníme zavárací pohár do plna a zalejeme slnečnicovým panenským olejom. Necháme 2 týždne na okne kde svieti slnko, a denne pretrepeme. Nakoniec scedíme do čistého pohára. POužívame na potieranie rán, kožných poranení, na reumatické bolesti a podobne. Pozor ! na slnečné žiarenie. PO aplikácií oleja sa mu vyhneme !

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok

OCHRANNÉ VRECÚŠKO DO OKNA :

2 diely majoránky
1 diel koreňa angeliky
1 diel kôprového semena
1 diel klinčekov

zaviažeme do vrecúška z bielej prírodnej látky /napríklad hodváb, ľanové plátno .... / a umiestnime do okna.

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú aicky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia aicky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.