Slez lesny, slez maurský, slez nebadaný

Slez – lesný – Malva sylvestris
Maurský – Malva mauritiana
Nebadaný – Malva neglecta

"Sléz - kdo jiné hladí, chválí a odpouští jim, ten už mnohé pochopil, čiň také tak - tiš medzilidské ohně a kde láska uvadá, tam jej zalévej pochopením.
Mirek Hrabica "


Rodinka slezov už podľa názvu napovedá, že patria medzi bylinky obsahujúce množstvo slizovitých látok, chrániacich naše sliznice . Sú známe už od antických čias
U nás v prírode môžete nájsť slez lesný vysoký asi 90 cm, i nebadaný - menšieho nenápadného vzrastu ale deťmi o to viac obľúbený, radi si pochutnávajú na jeho malinkých plodoch - chlebíčkoch – podľa ktorých dostal aj jeden z jeho ľudových názvov.
Jednoduchšie sa však pestuje slez maurský, ktorý má výraznejšie účinky a dorastá aj do výšky 1,5 metra. Zbierame listy i krásne fialovoružové kvety, ktoré vyniknú v čajových zmesiach.
Slez je vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie.
Pripravujeme z neho zápar, alebo macerát a popíjame najlepšie po dúškoch celý deň, aby príjem liečivých látok bol zabezpečený čo najrovnomernejšie.
Je obľúbený najmä pri zápaloch dýchacích ciest, kašli, pri vredoch v žalúdku, dvanástniku, tenkom i hrubom čreve, pri hnačkách, pri angínach a zápaloch v ústnej dutine – na popíjanie i na kloktanie. Používa sa do zmesí i pri ťažkostiach s močovými cestami a cievnych ochoreniach.
Pri ekzémoch sa osvedčil kúpeľ zo slezu nebadaného,tiež často využívaný u chlapcov pri zápaloch predkožky, alebo podobných problémoch. Pomáha na úrýchlenie hojenia rán. Pri boľavom hrdle môžeme aplikovať aj mokrý obklad na noc. Obklady môžeme pripraviť či už ako kúsok látky namočený v zápare, alebo zapariť listy a po miernoch vychladnut prikladať na postihnuté miesto. Využívame aj pri DNE, boľavých svaloch a opuchoch.

Recepty :
1. Čaj proti kašľu – vhodný aj pre deti
• 5 dielov listu a kvetu slezu
• 4 diely koreň ibiša lekárskeho alebo kvetu topoľovky ružovej
• 3 diely list žihľavy
• 3 diely kvetu prvosienky /alebo pľúcnika lekárskeho/
• 2 diely plod feniklu

Pol litrom vriacej vody zalejeme 2 lyžice zmesy a necháme 20 minút vylúhovať. Precedíme a osladíme medom. Popíjame z termosky po dúškoch celý deň.

2. Čaj proti kašľu – vhodný aj pre deti : 2
Zmiešame po jednom diely : slezu, skorocelu kopijovitého, feniklu a materinej dúšky.
10 g zmesy zalejeme litrom vriacej vody a popíjame celý deň.

3. Zápar na výplach pošvy pri bielom výtoku :
2 polievkové lyžice slezu a 10 vetvičiek materinej dúšky vložíme do pol litra studenej vody a privedieme k varu. Potom necháme ešte 10 minút vylúhovať. Precedíme cez jemný papierový filter a vyplachujeme raz denne.

4. Pasta na kruhy pod očami
Usušené listy rozdrvíme na jemný prášok a zmiešame s troškou vody. Nanesieme na postihnuté miesta a necháme pol hodiny pôsobiť. Opláchneme čistou vodou.
5. Nápoj pri kŕčových žilách
Po jednom diely slezu, rebríčku a listov púpavy zalejeme vriacou vodou a po 5 minútach scedíme. Popíjame 2-3 šálky denne pred jedlom.
6. Masť zo slezu na rany, bodnutia hmyzom i pomliaždeniny :
Čerstvé listy slezu vložíme do roztopenej masti nad parou zahrievame 15 minút. Scedíme a vychladnuté nalievame do čistých nádob.
7. Polievka zo slezových "gombičiek - chlebíčkov"
Na masle osmahneme jemne za dve hrste slezových plodov, môžete pridať aj koreňovú zeleninu podľa chute, koreň púpalky, vnať medvedieho cesnaku, pár lístkov slnečnice, kozlíku, dužinaté lôžko púpavy bezlodyžnej a pridáte vodu , varíte do mäkka. Pridáte soľ a koreniny podľa chuti.

So slezom sa priatelia aj iné bylinky, s ktorými rád pobudne v zmesiach - a to sú okrem vyššie uvedených v receptoch napríklad aj praslička roľná, divozel veľkokvetý, túžobník brestový, fialka voňavá, bedrovník anýz, oman pravý /koreň/, šalvia lekárska , monarda, yzop lekársky, harmanček a podobne ....
Pri zbere dávame pozor, aby sme nezbierali listy s hrdzou slezovou. Sušíme v tieni a uskladníme v nádobách chránených pred svetlom a vlhkosťou.
Podľa starých legiend je slez bylinou používanou na kúzla o láske . Kytica slezu nebadaného postavená pred dverami alebo v okne má údajne schopnosť privolať stratenú lásku.
Pri slávnostiach Beltine sa kvety slezu splietali do vencov alebo sa používali k výzdobe stolov či oltára. Ženy si ich pridávali do voňavých kúpeĺov za účelom privolania plodnosti. Pri zásnubách sa ich kvetmi obhadzovali budúci mladomanželia a budúca nevesta mala kvety slezu v zásnubnej kytici.
Pre kúzlení a meditáciách sa používal pri hľadaní cesty života či strateného pokladu , ako sušený sa pridával do kadidiel.
...............................................................................................................
Pri všetkých chorobách so sliznicami je potrebné doplniť aj vitamín D.

krasny clanok . Dakujem

Slnko krasny clanok Tlieskam. Dakujem Kvietok

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú aicky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia aicky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovania



Autorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.