Ženy které běhali s vlky - Clarisa Pinkola Estes

úUryvok:
La MARIPOSA - MOTÝLí ŽENA
... Návštevníci se nemohou dočkat až uvidí ten úžasný motýlí tanec. POtom znenadání začne bubeník bubnovat posvátný motýlí rytmus a pěvci začnou lkát k bohům, co jim síly stačí.
Pro návštevníky je motýl jemným stvořením. Ach, křehká krása, říkají si. Jsou tedy zákonitě otřeseni, když se vynoří Maria Lujan. A je silná. Opravdu silná, jako Willendorfova Venuše, jako Matka dnů, jako hrdinná ženy Diega Rivery, která postavila Mexico CIty pouhým otočením zápěstí.
A MAria Lujan je stará, velmi stará, jako ženy, která se vrátila z prachu, stará jako stará řeka, stará jako staré sosny. Jedno rameno má obnažené. Její červenočerná Manta, šaty z deky, poskakuje nahoru a dolů s Marií uvnitř. Její těžké tělo a hubené nohy z ní dělají napodobeninu pavouka, zabaleného do těsta.
POskakuje nejprve na jedné noze, potom na druhé. Mává svím vejířem z peŕí sem a tam. Ona je tím motýlem, který přišel posílit slabé. Je tím, o čem si většina lidí myslí, že není silné, věk, motýl, ženskost.
Vlasy Motýlí panny sahají až k zemi. Jsou husté a šedivé. Má na sobě motýlí křídla, taková, která vidíme na malých dětech, předvádějících v dětských hrách anděly. Její boky jsou jako dva poskakující koše, a horní část zadku je tak široká, že by mohla vozit dvě deti.
Skáče a poskakuje, nikoliv jako králík, ale takovými skoky, které zanechávají ozvěnu .

Jsem zde, zde, zde ...
Jsem zde, zde, zde ...
Probuď se ty, ty, ty !

Mává svím vějířem nahoru a dolů, pokrývaje zemi a lidi na zemi opilujícím duchem motýla. Její náramky z mušlí chřestí jako hadi, její podvazky se zvonky cinkají jako déšť. Její stín s krátkými nohama a velkým břichem tancuje z jedné strany tanečního kruhu na druhou. Chodidla zanechávají za sebou malé obláčky prachu. ...
... Ano, je správné že divoška MOtýlí žena je stará a podsaditá, neboť v jednom prsu nosí bouřlivý svět a v druhém podsvětí.
Její záda jsou křivkou Planety Země s veškerou svojí úrodou a potravou a zvířaty. Zátylek vystačí východ a západ slunce. Její levé stehno má v sobě všechny póly, pravé všechny vlčice svéta. V břiše nosí věchna novorozeňata, která se kdy narodí.
Motýlí panna je ženská oplodňovací síla. Přenášením pylu z místa na místo, stejně jako duše oplodňuje mysl nočními sny, stejně jako archetypy oplodňují dnešní svět. Ona je středem. Dává protiklady dohromady tím, že vezme trochu toho a předá to jinam. To je to, co ona vyučuje. To je způsob, jak to dělá motýl. Způsobem, jakým jedná duše.

Motýlí ženy vyvrací chybné názory, že proměna se týká pouze mučených, svatých nebi úžasně silných. Naše já nemusí kvůli proměne přenášet hory. Stačí málo. Málo stačí na hodnˇvěcí. I málo dokáže hodně změnit. Oplodňovací síla nahradí přenášení hor. ...

úUryvok, preložený:/zdroj Dragon - blog/

Rovnako ako ženy aj muži musia pomenovať svoje dve povahy. Najcennejší milenec, rodič, priateľ, najcennejší divoch je ten, koho prianie je sa učiť. Tí, ktorí nie sú učením nadšení, tí, ktorých nelákajú nové nápady a skúsenosti, takí nemôžu pokračovať ďalej v ceste, nemôžu minúť kraj cesty, u ktorej momentálne odpočívajú. Existuje iba jediná sila, ktorá vyživuje koreň bolesti, jej odmietnutie učiť sa za rámec tohto momentu.

Vieme, že divoký muž hľadá svoju vlastnú pozemskú ženu. Nech je to akokoľvek nebezpečné či iné, nechať sa vzrušiť divokou dušou druhého je aktom hlbokej lásky. Vo svete, kde sa ľudia natoľko obávajú straty, je príliš veľa ochranných stien proti splynutiu s duchovnom inej ľudskej duše.

Partner pre divokú ženu je ten, kto má duchaplnú húževnatosť a trpezlivosť, ten, ktorý môže svojou vlastnou inštinktívnou povahou nahliadnuť do duševného života ženy a pochopiť to, čo tam vidí a počuje. Správnym partnerom je muž, ktorý sa stále vracia a pokúša porozumieť, ktorý sa nenechá odradiť tím, čo sa na ceste deje.

Náročnou úlohou muža je nájsť skutočné mená a nezneužiť tohto poznania k tomu, aby nad ňou získal moc, ale skôr aby zachytil a pochopil duchovnú substanciu, z ktorej je stvorená, nechal sa jej umyť, udiviť, šokovať i vydesiť. A zostať s ňou. A spievať nad ňou jej mená. Jej oči budú žiariť. Jeho oči budú žiariť.

Aby však človek neodpočíval príliš skoro, je tu ešte jeden aspekt, tykajúci sa pomenovania dualít, ešte obávanejší, zato však nepostrádateľný pre všetkých milencov. Zatiaľ čo jedna strana dvojitej povahy ženy by sa mohla nazývať Život, sestra dvojičky Života, existuje i sila, ktorá sa volá Smrť. Sila s menom Smrť je jednou z dvoch magnetických rozvetvení divokej povahy. Ak sa niekto naučí duality pomenovať, narazí nakoniec priamo na holú lebku Smrti. Vraví sa, že to znesú iba hrdinovia. Je to tak, divoška to znesie. V skutočnosti je tím však vcelku zmenená...

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.