Zápal prsníka
Zablokované mliekovody a mastitída
Jack Newman, MD, FRCPC
Mastitída je bakteriálna infekcia prsníka, ktorá sa zvyčajne vyskytuje u dojčiacich matiek. Ale môže sa vyskytnúť aj u žien, ktoré nedojčia alebo nie sú tehotné a môžu sa vyskytnúť dokonca aj u malých detí oboch pohlaví. Nikto presne nevie, prečo niektoré ženy dostanú mastitídu a iné nie. Baktéria si môže nájsť prístup do prsníka cez trhlinku alebo poranenie na bradavke, avšak aj ženy bez poranenia na bradavkách dostávajú mastitídu a väčšina žien s trhlinkami na bradavke ju nedostanú.
Mastitídu treba odlíšiť od upchatých a zablokovaných mliekovodov, pretože upchaté a zablokované mliekovody netreba liečiť antibiotikami, kým mastitída si často, ale nie vždy, vyžaduje antibiotickú liečbu. Zablokovaný mliekovod vyzerá ako bolestivá, opuchnutá, zatvrdnutá masa v prsníku. Pokožka obklopujúca zablokovaný mliekovod je často dosť červená, podobne ako pri mastitíde, ale menej intenzívne. Mastitída sa tiež zvyčajne spája s horúčkou ako aj intenzívnejšou bolesťou. Nie je však vždy jednoduché rozlíšiť, či ide o miernu mastitídu alebo silne zablokovaný mliekovod. Oboje sa spája s bolestivou hrčou v prsníku. Bez hrče v prsníku nemožno diagnostikovať mastitídu alebo zablokovaný mliekovod. Zablokovaný mliekovod môže podľa všetkého prejsť do mastitídy. Vo Francúzsku lekári pozorovali niečo, čo pomenovali lymphangite, čo horúčkový stav spojený s obrazom červenej pokožky, bez prítomnosti podkožnej bolestivej hrče. Podľa nich si tento stav nevyžaduje antibiotickú liečbu. Vo svojej praxi som videl niekoľko prípadov, ktoré zodpovedajú tomuto popisu a skutočne sa problém vyriešil bez antibiotík. Ale na druhej strane, aj plne rozvinutá mastitída sa tiež často vyrieši bez antibiotík.
Slabé prisatie a v jeho dôsledku slabé vyprázdňovanie prsníka je počiatkom situácie, v ktorej sa mastitída vyskytuje s väčšou pravdepodobnosťou, ako je to i pri väčšine problémov s dojčením.
Zablokované mliekovody
Problém s zablokovanými mliekovodmi sa takmer vždy vyrieši spontánne do 24 až 48 hodín od nástupu, aj bez akejkoľvek liečby. Keď je prítomné zablokovanie, dieťa môže byť nepokojné počas dojčenia na postihnutej strane, pretože tok mlieka býva pomalší ako zvyčajne, pravdepodobne v dôsledku tlaku, spôsobujúceho stiahnutie ostatných mliekovodov. Problém so zablokovanými mliekovodmi sa môže vyriešiť rýchlejšie:
1. Pokračovaním v dojčení na postihnutej strane.
2. Lepším vyprázdňovaním postihnutého miesta. Jedným spôsobom, ako to urobiť je priložiť dieťa v takej polohe, aby jeho brada „smerovala“ na zatvrdnuté miesto. Takže, ak sa zablokovaný mliekovod nachádza na vonkajšej, nižšej časti vášho prsníka (v polohe štvorky na hodinách), najlepšia by bola futbalová poloha. Iný spôsob lepšieho vyprázdňovania prsníka je použiť stláčanie prsníka počas kŕmenia tak, že ruku máte okolo zablokovaných mliekovodov, a keď dieťa pije, vyvíjate na to miesto stály tlak, (pozri materiál Stláčanie prsníka).
3. Aplikovaním tepla na postihnuté miesto (s nahrievacím vankúšikom alebo fľašou s horúcou vodou, ale dajte pozor, aby ste si nepoškodili pokožku prílišným teplom pôsobiacim príliš dlho).
4. Odpočívaním. (Nie je to vždy ľahké, ale vezmite si dieťa so sebou do postele.)
Ak je zablokovaný mliekovod spojený s malým pľuzgierom na konci bradavky, môžete ho prepichnúť sterilnou ihlou. Nahrejte ihlu na šitie alebo špendlík nad plameňom, nechajte ju vychladnúť a prepichnite pľuzgier. Netreba do toho príliš vŕtať. Stačí prepichnúť vrchnú alebo bočnú časť pľuzgiera. Niekedy možno vytlačíte z mliekovodu hmotu podobnú zubnej paste a mliekovod sa okamžite odblokuje. Alebo priložte dieťa na prsník a ono vám ho možno odblokuje. Prepichnutie pľuzgiera má navyše tú výhodu, že znižuje bolestivosť bradavky, dokonca aj vtedy, keď sa zablokovanie hneď nevyrieši.
Ak sa problém so zablokovaným mliekovodom nedá do poriadku do 48 hodín (čo je nezvyčajné), často pomôže terapeutické použitie ultrazvuku. Veľa ultrazvukových terapeutov si nie je vedomých tohto použitia ultrazvuku. Dávkovanie je:
2 watty/cm², nepretržite, 5 minút na postihnuté miesto, raz denne nanajvýš dve dávky.
Ak nezaberie liečba počas dvoch po sebe nasledujúcich dní, nie je dôvod pokračovať s ultrazvukom. Dajte si zablokované miekovody znova prehodnotiť na klinike alebo svojím lekárom. Ak pomôže ultrazvuk, zvyčajne stačí jedna dávka. Zdá sa, že ultrazvuk tiež predchádza opätovnému výskytu zablokovania, ktorá sa vždy vyskytuje v tej istej časti prsníka. Zdá s, že aj lecitín, jedna tableta (1200mg) 3-4-krát denne predchádza opakovanému výskytu zablokovania, aspoň pri niektorých matkách.
Mastitída
Toto je môj prístup k zvládnutiu mastitídy.
· Ak má matka príznaky vyskytujúce sa pri mastitíde dlhšie ako 24 hodín, mala by začať užívať antibiotiká. Ak má matka príznaky kratšie ako 24 hodín, predpíšem antibiotiká, ale odporúčam matke počkať so začatím užívania. Ak sa v priebehu nasledujúcich 8-12 hodín príznaky zhoršia (väčšia bolesť, rozšírenie začervenania, zväčšenie zatvrdnutého miesta), potom by matka mala začať užívať antibiotiká. Ak sa v priebehu nasledujúcich 24 hodín matkin stav nezhorší ale ani nezlepší, mala by začať užívať antibiotiká. Ale ak symptómy začínajú ustupovať, nie je dôvod začať užívať antibiotiká. Príznaky postupne budú miznúť a stratia sa v priebehu nasledujúcich 2 až 5 dní. Horúčka zvyčajne klesne do 24 hodín, bolesť ustúpi do 24 až 48 hodín a zatvrdnutie prsníka v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Začervenanie môže pretrvávať týždeň i dlhšie. Keď sa stav raz začne zlepšovať, s antibiotikami alebo bez nich, malo by zlepšovanie napredovať. Ak sa mastitída nevyvíja podľa tohto vzorca, navštívte lekára.
· Všimnite si: Amoxicilín, obyčajný penicilín a niektoré ďalšie antibiotiká, ktoré sa často predpisujú pri mastitíde, sú zvyčajne pri mastitíde zbytočné. Ak potrebujete antibiotiká, musia byť účinné na Staphylococcus aureus. Antibiotiká účinné na túto baktériu sú cefalexín, cloxacilín, flucloxacilín, amoxicilín-kyselina klavulínová, clindamycín a ciprofloxacín. Posledné dva sú účinné pre matky alergické na penicilín. Počas užívania týchto liekov môžete a mali by ste naďalej dojčiť.
Zapamätajte si:
· Pokračujte v dojčení, pokiaľ to nie je príliš bolestivé na to, aby ste dojčili. Ak nemôžete pre bolesť dojčiť, zatiaľ si aspoň odstriekavajte mlieko, najlepšie ako viete. Hneď, ako ste toho schopná, začnite znova dojčiť, čím skôr, tým lepšie. Pokračovať v dojčení pomáha rýchlejšie vyriešiť mastitídu. Nie je to nebezpečné pre dieťa.
· Teplo (fľaša s horúcou vodou alebo nahrievací vankúšik), aplikovaný na postihnuté miesto napomáha hojeniu.
· Odpočinok pomáha zvládnuť infekciu.
· Horúčka pomáha zvládnuť infekciu. Liečte horúčku, len ak sa cítite zle, nie len preto, že ju máte.
· Lieky od bolesti (acetaminophen, ibuprofen) môžu veľmi pomôcť. Budete sa cítiť lepšie a množstvo, ktoré sa dostane dieťaťu, je bezvýznamné. Acetaminophen je pravdepodobne menej účinný, pretože nemá protizápalový účinok.
Absces: Absces príležitostne komplikuje mastitídu. Nemusíte prestať s dojčením, dokonca ani na postihnutej strane. V minulosti bol absces takmer vždy drénovaný chirurgicky. Teraz sa stále viac a viac robí opakovaná aspirácia ihlou alebo drenáž pod rádiografickou kontrolou a menej prekáža v dojčení. Ak potrebujete chirurgický zákrok, incízia by sa mala urobiť čo najďalej od dvorca. Kontaktujte lekára.
Hrčka, ktorá nemizne: Ak máte hrčku, ktorá nemizne alebo sa nezmenšuje ani po niekoľkých týždňoch, mal by vás prezrieť lekár alebo chirurg naklonený dojčeniu. Aby vám vyšetrili hrčku, nemusíte prestať dojčiť (ultrazvuk, mamograf a ani biopsia si nevyžaduje prestať dojčiť, dokonca ani na postihnutej strane). Chirurg naklonený dojčeniu vám nepovie, že musíte prestať dojčiť, predtým než vám vyšetrí hrčku v prsníku.
Materiál Zablokované mliekovody a mastitída, revízia január 2005
Autor: Jack Newman, MD, FRCPC, 2005
Preklad: Mamila, o.z., 2008
Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka.
- prečítané 2835x
Poslať nový komentár