Rebríček lekársky
REBRÍČEK LEKáRSKY / Achillea millefolium /
Známejší je ľudový názov : myší chvostík.
Jej latinský názov „Achillea millefolium“ pochádza od čias slávneho gréckeho hrdinu Achillea, keď sa počas trójskych vojen používal na liečenie ťažko sa hojacich rán. Vďaka takejto dlhodobej histórií mu podĺa niektorých liečiteĺov právom patrí pomenovanie najstaršej rastliny ľudového liečiteľstva. Millefolium znamená „tisíclistý“ a viaže sa k stavbe lístkov.
Rebríček je vytrvalá rastlina dorastajúca niekedy až do 70-80 cm, s tmavozelenými aromatickými listami a bielymi až niekedy ružovými kvietkami.
Obsahuje: glykozidyckú horčinu, silicu (okolo 0,25%) s kolísavým obsahom azulénov (0 až 40% v závislosti na lokalite a počasí), alkaloidy, flavonoidy, triesloviny, cholín, aldehydy, kyseliny mravčiu, octovú a salicylovú, fluoreskujúce a fotosenzibilizujúce látky ze skupiny furokumarínov.
Zbierame kvet v čase kvitnutia, mladé lístky alebo vňať tesne pred alebo počas kvitnutia bez zdrevnatených stoniek.
Známejší je ľudový názov : myší chvostík.
Liečenie :
Zápar pomáha pri tráviacich problémoch, znižuje krvný tlak, spevňuje steny žíl a ciev, pri katare dýchacích ciest . Používa sa aj pri prechladnutí a chrípke. Pomáha pri látkovej výmene a ako močopudný prostriedok. U žien využívame jeho silu na liečenie menštruačných porúch.
Je vhodný aj pri horúčkach ako potopudný prostriedok. Pri ekzémoch omývame zvonka, sedacie kúpele na hemoroidy, obklady na kŕčové žily ...
Keďže podporuje zrážanie krvi, lístky sa vkladali do nosa pri krvácaní. Pri migrénach naopak zasunutie lístku mohlo vyvolať krvácanie z nosa s následným uvoľnením bolestí hlavy.
Rebríček nájde svoje využitie aj v kuchyni. Čerstvé, jemne nasekané lístky sú vhodné ako korenina pri príprave mastných jedál, do šalátov, syrov i polievok.
Receptíky :
Zápar /nálev/ 2 kávové lyžičky sušenej drogy na 2 dcl vody.
Inhalácia – na horné dýchacie cesty i pri alergickej nádche
Obklad – na rany alebo pri kŕčových žilách. Obklad môžeme namočiť do záparu z rebríčka, alebo časti listov podrvíme a priložíme na kŕčové žily, navrch prekryjeme gázou a obviažeme. Necháme pôsobiť podľa potreby. Môžeme zmiešať so skorocelom.
Sedací kúpeľ - Približne vňate nechajte cez noc macerujte. Ráno sceďte, priveďte k varu a pridajte do kúpeľa. Vhodné pri hemoroidoch /napríklad aj spolu s dubovou kôrou/, gynekologických problémoch /s alchemilkou/ i na močové cesty. /s prasličkou/
POZOR ! : v pokročilom tehotenstve sa radšej nepoužíva. Mohla by spôsobovať predčasné sťahy maternice /uterotonikum/. Rastlina môže u citlivých osôb alebo vo väčšom množstve vyvolať nevoľnosti /tujón/, alebo pri použití na pokožku a slnečnom žiarení podráždenie kože.
Planetárna energia : Mesiac
Energia živlov: Voda
Znamenie zverokruhu : Rak
Rebríček bol obľúbenou liečiteľskou aj univerzálnou magickou rastlinou. Dával sa do čarovných vrecúšok ako dar pred svadbou, aby zabezpečil šťastné a dlhotrvajúce manželstvo.
Magické vrecúško obsahovalo : rebríček, lipa, ružové púčiky, hloh a ľubovník
A čo nám hovorí duchovná symbolika rebríčku ?
„ Rebrík k poznaniu je dlhý, snaž sa, ale nikdy pri tom nezabudni na svoju rodinu. Stúpaj hore nenútene spolu so svojím partnerom . „
- prečítané 7541x
(bez predmetu)
Vďaka :)
Poslať nový komentár