Praslička roľná / Equisetum sp./
Na našich lúkach môžeme nájsť aj pozostatok prehistórie – praslička roľná je tým predstaviteľom. Krehké, článkovité stonky sú bohaté na oxid kremičitý.
Rastlinka má široko rozložený a hlboko rastúci podzemok. Na jar z neho vyrastie hnedo zafarbená lodyha so spórami. Až neskôr sa objavia zelené, až 40 cm vysoké prasličkovito veetvené jalové lodyhy, ktoré vyzerajú ako malé jedličky.
Krehké, článkovité stonky sú bohaté na oxid kremičitý
Okrem toho obsahuje :
Kyselinu křemičitú, flavonoidy, kvercetín, luteolín, campherol, saponíny, ekvisetonín, organické kyseliny, kyselinu oxalovú, jablečnú, akonitovú, draslík, silice, triesloviny.
Liečenie :
Má hojivé účinky, nielen na pokožku, sliznice ale i na cievy.
Lieči aj pľúcne choroby aj choroby močových ciest, tlmí zápaly, hojí vnútorné tkanivá, regeneruje, udržuje rovnováhu medzi krištáloidmi a koloidmi, tiež lieči močové kamene, pôsobí i preventívne
Ukľudňuje žalúdočné problémy najrozličnejšieho pôvodu.
Využívame jej účinky aj pri zastavovaní krvácania a reumatických ochoreniach /z pôdy prijme relatívne veľké množstvo zlata), bolestí nôh, chrbta, kĺbov.
Pri bolestiach v hrdle alebo zápaloch v ústnej dutine môžeme použiť ako kloktadlo.
Je tiež preventívnym ale i podporným prostriedkom liečby rakoviny, pri leukémií napríklad podporuje tvorbu bielych krviniek. Pri anémií podporuje tvorbu červených krviniek.
V minulosti sa z nej robili odvary na privolanie plodnosti, ale aj dnes ju na to môžeme použiť. JE obľúbenou ženskou bylinou aj na iné ženské problémy.
Odvar - 2 čajové lyžičky varíme v 250 ml vody 3 minúty, 15 minut necháme ešte vylúhovať. Popíjame 2 x denne.
V niektorých urgentných prípadoch až 5 x denne, pri chronických v menšom množstve ale dlhšiu dobu.
Tinktura - /aj ako gemmopreparát/
Mliečny odvar - 1 čajová lyžička na 125 ml mlieka, povaríme 2-3 minutky, 15 minút lúhujeme. Popíjame 3 x denne pri bolestiach žalúdka.
Kúpele: 100 g drogy 2 l vody, maceruejeme cez noc, ráno ohrejeme a pridáme do kúpeľa. Môže to byť kúpeľ nôh, sedací kúpeľ, ale aj celého tela. Necháme pôsobiť minimálne 20 minút, potom ešte hodinku relaxujeme.
Kašovitý obklad - na zapálené a nehojace sa rany, vredy
Suchý obklad - na vaječníky s cystami /tu dobre zaberá v spojení s hlinou – napríklad zeleným íľom/
POZOR: Nepoužívame v tehotenstve
Na liečebné účely používame len prasličku roľnú.
- prečítané 4654x
Poslať nový komentár