Jarné bylinky - Pŕhľava dvojdomá - Urtica Dioica
Konečne je tu jar a môžeme si nazbierať v prírode čerstvé bylinky, plné vitamínov a životnej sily.
U nás zatiaľ vykukla pŕhľava, podbeľ a pár fialiek. /Ale deti si pokojne zbierajú k nim aj šípky, máme potom pekný farebný čaj. A ušetrím sušené.
Pŕhľava dvojdomá – Urtica urens
Jej totemovým zvieraťom je had, planéta Mars, prevláda Jang, kameň - rubín a ohnivý opál, runa Feoh.
V minulosti sa šľahanie pŕhľavou používalo proti reume a artritíde, podľa povesti ju doniesli do Británie Cézarove vojská, kvôli zohrievaniu sa spôsobenému šibaním.
Dodnes sa používa v medicíne na jarné očisty a čistenie krvi. Jej listy obsahujú mnoho vitamínu C, železa a dôležitých minerálov, výborná kombinácia aby sa železo dobre vstrebalo. Pomáhajú aj pri dne a artritíde, lebo odstraňujú z tela kyselinu močovú. Odvar z koreňov vyživuje vlasy a robia sa z neho zábaly aj pri vypadávaní vlasov a lupinách. Koreň zbierame na jeseň, a listy od jari. Vždy sa snažíme nájsť najčerstvejšie výhonky a listy. Nezbierame rastliny blízko pri hnojiskách a dusíkatých pôdach,, ani staršie rastliny, pretože obsahujú nadmerné množstvo dusíka.
Zápar z listov sa používa aj na stimuláciu krvného obehu, pri ekzémoch – najmä detského a nervového pôvodu, zvyšuje tvorbu mlieka u dojčiacich mamičiek, omývame tvár pri akné, prípadne pripravíme obklady, vhodné aj naparovanie pri mastnej pleti.
Ak si pripravíme tinktúru, môžeme do nej namáčať gázu a prikladať na bolestivé kĺby a miesta postihnuté dnou, vyvrtnutia, zapálené šlachy i ischias.
Pŕhľava predstavovala v minulosti pre prírodné národy spojenie s tromi svetmi. Spôsobovala bolesť svojimi jedovatými chĺpkami a nedala sa ľahko vytrhnúť zo zeme. Ak keďˇna prvý pohľad bola nebezpečná, svojimi blahodárnymi účinkami liečila bytosť človeka, keď sa ju naučil používať. Akoby poukazovala na to, že všetky aj zlé a bolestné veci spôsobujúce v tejto chvíli utrpenie, prinesú v budúcnosti poznanie a životný a duchovný vzostup. Taká malá skúška na ceste ...
Pri posvätných rituáloch spojených s narodením, iniciáciou alebo smrťou sa pilo žihľavové pivo alebo víno, nástroje sa potierali žihľavovým olejom.
Aj našich krajoch sa varili zdravé jedlá, napríklad rôzne omáčky, polievky, placky a dokonca pudingy.
Pŕhľavové víno:
Potrebujeme : 2,25 l vňate, 1-2 citróny, kúsok zázvoru, 1,5 kg trstinového cukru, 1 šálku zeleného čaju, kvasinky, živná soľ, voda
Do hrnca si dáme umytú vňať , citróny, kúsok zázvoru, privedieme k varu a povaríme ešte 20- 30 minút. Precedíme cez plátienko a nalejeme do demižóna. PRidáme v teplej vode roztopený cukor, šálku vychladnutého čaju, kvasinky, prípadne živnú soľ /dostať tiež v záhradkárskych poterbách/, a dolejeme vlažnou vodou po hrdlo.Necháme na teplom mieste 7 dní, a potom stočíme do čistého demižónika, kde ho necháme fermentovať. Nakoniec zas preložíme do čistého demižóna a necháme vyčeriť, stočíme do fliaš a necháme odležať na 6 mesiacov.
Pŕhľavová kyslá polievka
Na olivovom oleji speníme cibulku, zasypeme mletou pohánkovou alebo nejakou celozrnnou múkou, pridáme poumývané nakrájané pŕhľavy, jemne nastrúhanú mrkvu a zalejeme alebo zeleninovým vývaroom, alebo len vodou a pridáme napríklad domácu "Vegetu", aleb len soľ, cesnak a nejaké bylinky. Krátko povaríme /môžeme aj pomixovať ručným mixérom/, a doleje jogurtom alebo smotanou. Môžeme zjemniť aj vajíčkom rozšlahaným v mlieku, alebo k tomu podávam,a na tvrdo uvarené a nakrájané vajce. Môžeme pridať jablčný ocot alebo citrónovú šťavu.
- prečítané 4731x
Poslať nový komentár