Fialka voňavá Viola odorata

FIALKA VOŇAVÁ - VIOLA ODORATA

Vládnúca planéta : VEnuša, princíp Jin, živel Voda

POdľa povesti jej meno Viola pochádza od Ione - po princeznej Ió, do ktorej sa zaľúbil Zeus. Héra ich však pristihla , a premenila princeznú na bielu jalovicu. Zeus ju však neopustil a tajne jej nosil voňavé fialové kvietky - fialky.
POdľa inej povesti kvitli fialky všade tam, kde bájny spevák Orfeus položil svoju lýru.
V starom Grécku sa dávala do nápojov lásky a bola zasvetená Afrodite.

Zbierame koreň, listy aj kvety. Rastie v záhradách, pri plotoch, v kroví aj na lúkach, nájdeme ju aj v lese. Má srdcovité listy a fialové voňavé kvietky.

Obsahuje saponíny, kyselinu salicylovú, flavonoidy, silice, vitamíny

Listy zbierame skoro na jar, neskôr kvietky, ktoré sušíme v tieni rýchle, aby nestratili krásnu modrú farbu. KOreň na jeseň, ale opatrne, plazivé výhonky nechávame nech sa zakorenia.

POmáha pri chorobách dýchacích ciest, zachrípnutí, zahlienení, pôsobí močopudne Z listov sa robia obklady na hnisavé rany a opuchy, pri kožných chorobách a reumatických bolestiach. Tiež ju pijeme pri ekzémoch a dne, nervozite /spolu s levandulkou/, nálev z kvetou môžem,e použiť aj ako kloktadlo pri boľavom hrdle, či výplach očí pri zápale spojiviek.
V alternatívnej medicíne sa dodnes používa po operáciách rakoviny prsníkov a pľúc a proti tvorbe druhotných nádorov.

Proti lupinám pôsobí umývanie hlavy záparom z fialky, materinej dúšky a pamajoránu, na sedacie kúpele pri hemoroidoch a zápaloch močových ciest sa používal zápar z fialky, prasličky, komonice, hluchavky a kuklíka.
Odvar z koreňa má laxatívne účinky.
Jarné lissty môžeme pridávať do zemiakových aj zeleninových šalátov, do polievok, kandizované kvietky /máčané v bielku a cukre/ môžeme použiť na zdobenie koláčikov.

SIrup pre deti proti kašľu aj zápche : Za hrsť kvetov fialky prelejeme pol litrom vriacej vody a necháme vyluhovať 12 hodín. Precedíme, pridáme cukor a za stáleho miešania mierne zahrievame až do zhustnutia. NIekedy môžeme pridať i šťavu z citróna.

FIALKOVÝ OCOT SO ŠKORICOU

Hrsť kvetov doplňte 2-3 kúskami celej škorice a zalejte vínnym octom. Lúhujte uzavreté 14 dní. POtom precedte do čistej fľašky. Používame na šaláty, do omáčok alebo môžeme potierať spánky pri bolestiach hlavy.

Fialka bola aj kvetom súmraku - keĎ nie je ani deň, a ešte ani noc - pila sa pred astrálnymi cestami do iných svetov. Fialkové víno sa pilo pri oslavách zimného i letného slnovratu pri východe a západe slnka.

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.