Fialka voňavá Viola odorata
FIALKA VOŇAVÁ - VIOLA ODORATA
Vládnúca planéta : VEnuša, princíp Jin, živel Voda
POdľa povesti jej meno Viola pochádza od Ione - po princeznej Ió, do ktorej sa zaľúbil Zeus. Héra ich však pristihla , a premenila princeznú na bielu jalovicu. Zeus ju však neopustil a tajne jej nosil voňavé fialové kvietky - fialky.
POdľa inej povesti kvitli fialky všade tam, kde bájny spevák Orfeus položil svoju lýru.
V starom Grécku sa dávala do nápojov lásky a bola zasvetená Afrodite.
Zbierame koreň, listy aj kvety. Rastie v záhradách, pri plotoch, v kroví aj na lúkach, nájdeme ju aj v lese. Má srdcovité listy a fialové voňavé kvietky.
Obsahuje saponíny, kyselinu salicylovú, flavonoidy, silice, vitamíny
Listy zbierame skoro na jar, neskôr kvietky, ktoré sušíme v tieni rýchle, aby nestratili krásnu modrú farbu. KOreň na jeseň, ale opatrne, plazivé výhonky nechávame nech sa zakorenia.
POmáha pri chorobách dýchacích ciest, zachrípnutí, zahlienení, pôsobí močopudne Z listov sa robia obklady na hnisavé rany a opuchy, pri kožných chorobách a reumatických bolestiach. Tiež ju pijeme pri ekzémoch a dne, nervozite /spolu s levandulkou/, nálev z kvetou môžem,e použiť aj ako kloktadlo pri boľavom hrdle, či výplach očí pri zápale spojiviek.
V alternatívnej medicíne sa dodnes používa po operáciách rakoviny prsníkov a pľúc a proti tvorbe druhotných nádorov.
Proti lupinám pôsobí umývanie hlavy záparom z fialky, materinej dúšky a pamajoránu, na sedacie kúpele pri hemoroidoch a zápaloch močových ciest sa používal zápar z fialky, prasličky, komonice, hluchavky a kuklíka.
Odvar z koreňa má laxatívne účinky.
Jarné lissty môžeme pridávať do zemiakových aj zeleninových šalátov, do polievok, kandizované kvietky /máčané v bielku a cukre/ môžeme použiť na zdobenie koláčikov.
SIrup pre deti proti kašľu aj zápche : Za hrsť kvetov fialky prelejeme pol litrom vriacej vody a necháme vyluhovať 12 hodín. Precedíme, pridáme cukor a za stáleho miešania mierne zahrievame až do zhustnutia. NIekedy môžeme pridať i šťavu z citróna.
FIALKOVÝ OCOT SO ŠKORICOU
Hrsť kvetov doplňte 2-3 kúskami celej škorice a zalejte vínnym octom. Lúhujte uzavreté 14 dní. POtom precedte do čistej fľašky. Používame na šaláty, do omáčok alebo môžeme potierať spánky pri bolestiach hlavy.
Fialka bola aj kvetom súmraku - keĎ nie je ani deň, a ešte ani noc - pila sa pred astrálnymi cestami do iných svetov. Fialkové víno sa pilo pri oslavách zimného i letného slnovratu pri východe a západe slnka.
- prečítané 4419x
Poslať nový komentár