Dojčenský štrajk /zrazu sa odmieta dojčiť/
Ako prekonať štrajk v dojčení - OZ Mamila
Čo je štrajk?
Dieťa, ktoré sa dojčilo relatívne dobre, začne odmietať prisať sa na prsník a dojčiť sa. Dieťa plače a odtláča sa, keď ho chce matka priložiť k prsníku napriek tomu, že dieťa je zjavne hladné. Často sa stáva, že čím viac sa matka snaží, tým viac dieťa protestuje. Typické je, že dieťa neodmieta dojčenie po celý čas. Prisaje sa napr. v polospánku – pri zaspávaní alebo pri prebúdzaní, a celkom úspešne sa môže dojčiť v noci. V bdelom stave však dieťa odmieta dojčenie napriek hladu a uprednostní napr. satie ručičky. Dieťa však môže dojčenie odmietať úplne, teda aj v noci.
Kedy sa vyskytuje a ako dlho trvá?
Môže sa vyskytnúť kedykoľvek, najtypickejšie však okolo 3. a 8. - 9. mesiaca veku dieťaťa. Štrajk sa môže vyskytnúť náhle bez predchádzajúcich signálov, alebo sa situácia postupne zhorší v priebehu niekoľkých dní. Môže odoznieť v priebehu niekoľkých dní, týždňa až dvoch, ale môže trvať aj týždne.
Prečo dieťa odmieta prsník?
A) Znížená tvorba mlieka. V posledných dňoch sa dieťa dojčilo tak, že sa prisalo na prsník, pár krát sa napilo, a potom už len dudlovalo, prípadne len dudlovalo, potom naťahovalo bradavku, prípadne sa odtiahlo a plakalo, salo si ručičku. Pri preložení na druhý prsník sa zopakovala situácia. Dieťa nemá dostatočný tok mlieka, prípadne slabý prísun mlieka. Bolo opakovane frustrované a to viedlo k čiastočnému alebo úplnému odmietaniu prsníka. Niekedy do tejto situácie môže vyústiť aj to, ak dieťaťu dávame cumlík, príp. dojčenie kombinujeme s kŕmením fľaše, hoci sa po mnoho týždňov či mesiacov mohlo zdať, že dieťaťu používanie cumlíka či fľaše nevadí.
Pomoc:
1. Odstráňte prípadné príčiny poklesu tvorby mlieka, uvedené v protokole Jacka Newmana Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní, vrátane odporúčaní ohľadom nepoužívania cumlíka a fľaše.
2. Zvýšte tvorbu mlieka. Odstriekavajte si mlieko vždy vtedy, keď sa dieťa nedojčí (odmietne prsník a nenadojčí sa). Zásadné zvýšenie tvorby mlieka je v takýchto prípadoch jedným z dôležitých kľúčov k úspechu.
3. Keď sa dieťa prisaje, zvýšte prísun mlieka dieťaťu: postupujte podľa Protokolu na zvýšenie prísunu mlieka (použite stláčanie, keď dieťa saje, ale už nepije, ak treba, dokŕmte dieťa laktačnou pomôckou, v prípade starších detí pohárikom alebo lyžičkou svojím odstriekaným mliekom, použite bylinky na zvýšenie tvorby mlieka – senovka grécka mletá alebo v kapsuliach).
4. Keď sa dieťa dlhšiu dobu odmieta prisať a je potrebné ho dokŕmiť, urobte tak pohárikom alebo lyžičkou.
5. Sústreďte sa na odporúčania, popísané v bode G) Čo je potrebné urobiť vždy - spoločný menovateľ.
B) Emocionálny šok. Ide o situáciu, ktorá bola pre dieťa prekvapivo nová, neobvyklá alebo náhla a nejakým spôsobom ho vyľakala, spôsobila mu šok. V dôsledku tohto šoku sa odmieta prisať, a to len cez deň, pričom v noci, v polospánku alebo pri prebúdzaní sa nadojčí, alebo úplne odmieta dojčenie, teda aj v noci. (Dieťa napr. pohryzie matku pri dojčení a ona hlasno vykríkne, čo dieťa vyľaká. Matka s dieťaťom prvýkrát cestuje. Rodina sa presťahovala a pod.)
C) Matka dostala menštruáciu.
D) Matka nechala dieťa neobvykle dlhšie (napr. deň alebo dva) v opatere inej osoby.
E) Matka sa snaží robiť dieťaťu „režim“, natiahnuť intervaly medzi dojčeniami alebo „naučiť“ dieťa, aby spalo celú noc tým a nedáva mu vtedy prsník (ani fľašu).
F) Príčina štrajku nie je známa.
Pomoc pri bodoch B) - F):
Dieťa sa vôbec nedojčí:
1. Sústreďte sa na odporúčania, popísané v bode G) Čo je potrebné urobiť vždy - spoločný menovateľ.
2. Udržiavajte si tvorbu mlieka. Odstriekavajte si mlieko približne v takých intervaloch, v akých by sa dieťa dojčilo.
3. Odstriekaným mliekom nakŕmte dieťa lyžičkou alebo pohárikom.
Dieťa sa prisaje len v polospánku a v noci a dobre sa nadojčí (cca 3-4x za 24 hodín):
1. Sústreďte sa na odporúčania, popísané v bode G) Čo je potrebné urobiť vždy - spoločný menovateľ.
2. Ak situácia trvá viac dní, udržiavajte si tvorbu mlieka odstriekavaním vtedy, keď sa dieťa odmietne prisať a nenadojčí sa.
3. Ak situácia trvá viac dní a dieťa treba dokŕmiť, dokŕmte ho dostriekaným mliekom lyžičkou alebo pohárikom.
G) Čo je potrebné urobiť vždy - spoločný menovateľ
Zintenzívnite fyzický kontakt s dieťaťom:
1. Buďte stále s dieťaťom.
2. Noste dieťa vo vaku.
3. Spite s ním v posteli.
4. Umožnite mu kontakt pokožky s pokožkou.
5. Okúpte sa s ním.
6. Uspávajte ho v náručí (napr. vo vaku), nie s cumlíkom, alebo v kočiari.
7. Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
8. Pozitívne s ním komunikujte: rozprávajte sa s ním, spievajte mu, usmievajte sa, udržujte pritom očný kontakt.
9. Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami.
10. Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
11. Na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
12. Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.
Pamätajte, že štrajk nie je signálom dieťaťa, že sa chce odstaviť. Prirodzené odstavenie prichádza najskôr vo veku 30 mesiacov.
- prečítané 9013x
Poslať nový komentár