Cvičenia podľa Luny

Predstavím jednoduché cviky, ktoré zvládne každý, dokonca aj deti. MY sme sa ich kedysi naučili z knihy Cvičme v rytme Luny, autori sú JOhanna Paunggerová a Thomas Poppe. Ak vás cvičenie zaujme, určite si ju objednajte. Je tam množstvo skvelých rád a doporučení v starostlivosti o naše telo a dušu.

Tu si môžete vždy pozrieť aktuálne znamenie, ktorým Luna prechádza : http://www.lunarnykalendar.sk/default.aspx?p=lunarcalendarpage

Keďže mesiac pôsobí vždy na určitú časť tela viac, aj cviky zamerané na ňu sú v týchto dňoch minimálne dvojnásobne účinnejšie, ale zároveň musíme byť opatrní, a nepreťažovať príliš.
Aj keďˇcvičíme len pár cvikov denne, obnovíme si tým silu v celom organizme, pretože oživujeme zároveň všetky energetické dráhy.
Základom je správne dýchanie, kde vzduch nadychujeme nosom, aby sa zohrial, zachytili sa tam nežiadúce nečistoty a nešli rovno do dýchacích ciest.

Nadychujeme sa vždy v uvoľnenej fáze, a vydychujeme pri namáhavom úkone, snažíme sa tak dlho ako výkon trvá. Môžeme zapojiť aj predstavivosť a vnútorným zrakom pozorovať, ako vzduch prúdi namáhanou časťou tela. Dôležité je pri námahe nezaťažovať svalstvo tváre, ale nechať ju uvoľnenú a pokojnú. Pomedzi cviky pri oddychu dýchame uvoľnene a pravidelne.

Pri nadýchnutí sa najskôr nadvihne brucho a po ňom hrudník, pri výdychu naopak. Vyskúšajte si to najskôr v pokojnej polohe, nadychujte a vydychujte, môžete si dať do aromalampy pár kvapiek obľúbeného éterického oleja, výborné na cvičenia sú citrusy, dodajú radosť, silu a prečistia aj vzduch. Pri cvičení s deťmi je najlepšia mandarínka, prípadne citrónik. Ťažké vône ako ylang alebo škorica nie sú príliš vhodné.

Pri týchto cvičeniach je magickým číslom sedmička, podľa teórií o obnove našich buniek každých sedem sekúnd a sedmičkovom rytme nášho života. Takže cviky môžeme opakovať 7 krát, alebo vydržíme v určitej polohe 7 sekúnd ... dozviete sa pri konkrétnych cvičeniach.
Vyberte si svoj čas, kedy sa budete môcť venovať pár minút iba cvičeniu. Môže to byť ráno pred raňajkami, alebo poobede, či večer, aspoň hodinku-dve po jedle.

Všetky cviky prevádzame jemne, bezbolestne, pomaly, a najmä nikdy nekmitáme!

Každý deň cvičíme základné tri cviky, a jeden na záver. Ďalšie tri sa pridávajú podľa znamenia, v akom sa Luna práve nachádza.

Srdce Srdce Srdce
Prvý základný cvik

Môžeme si pripraviť karimatku, a ľahneme si na chrbát. Ruky rozpažíme a dlane otočíme smerom k zemi. Nohy pokrčíme v kolenách a zdvihneme, stehná sú v pravom uhle k podložke a lýtka k stehnám. Chodidlá sú uvoľnené. Spojené nohy pomaly s výdychom spúšťame doprava až sa pravá noha dotkne zeme, s nádychom vrátime do pôvodnej polohy s pokrčenými kolenami. Panva sa pri tom vytáča, ale plecia aspoň časť hrudníka držte na podlahe.
Ak máte problémy so sakrálnou časťou chrbta, podložte si ju malým vankúšikom. Môžete zopakovať toľko krát, koľko s vám zažiada. Niekedy prichádza uvoľnenie chrbta skôr, niekedy neskôr.

Druhý základný cvik

Sadnite si pekne so vzpriamenou chrbticou, dlane si položte za hlavu na zátylok, lakte sú uvoľnené. S výdychom pomaly a jemne tlačte hlavu dopredu nadol, ohýba sa len krčná chrbtica, ostatná musí zostať pevná. Chvíľku pocítime ako sa nám uvoľňuje zablokovaná energia, a s nádychom sa vrátime do pôvodnej polohy. Jeden cvik by mal trvať 7 sekúnd. Zopakujeme aspoň dva tri krát.

Tretí základný cvik

Môžete sedieť ako vám je pohodlné, alebo stáť, chrbát je vystretý, hlava rovno. Rozpažte obe ruky do vodorovnej polohy, dlane dolu mierne dopredu, a natiahnite prsty čo najďalej ... v knihe sa to prirovnáva k „natiahnutiu krídel“ . Zotrvajte tak sedem sekúnd, potom zatnite päste čo najsilnejšie, znova na 7 sekúnd, a znova vystrite prsty ...popri tom stále držte ruky v čo najväčšom rozpätí. Vydržte robiť tento cvik aspoň jednu minútu. Precíťte si prúdenie energie rukami. Môžete dýchať plynule, alebo pri zatínaní pästí nadychovať a pri rozťahovaní prstov vydychovať ...

Cvik na záver : Jednoduchý pozdrav Slnku

Mierne rozkročíme nohy a s nádychom ruky vystrieme dohora až za hlavu, celé telo by malo vyzerať ako jeden mierny oblúk, zaklonenou hlavou pozeráme dohora „na oblohu“, po 7 sekundách sa s výdychom pomaly stavec po stavci predkloníme, uvoľnené ruky visia smerom k zemi. Potom sa pomaly znova stavec po stavci postavíme a usmejeme na seba. Zase sme urobili čosi pre svoje zdravie :o)

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok
Cviky v dňoch VODNÁRA

V týchto dňoch robíme cviky zamerané na predkolenie a priehlavok. Nepreťažujeme túto oblasť, cvičíme pomaly a nebolestivo.

1.

Stojíme na podlahe, vyrovnáme chrbát, vzpriamime hlavu, zadok a bradu zatiahneme. 
Obomi chodidlami naraz dvíhame raz päty a raz špičky, kolená držíme vystreté. Prestriedame 7 krát, potom môžeme podľa potreby zopakovať ešte 7 krát. Pravidelne dýchame.
Ak nevieme udržať rovnováhu, môžeme sa jemne niečoho pridržiavať . Tento cvik posilňuje lymfatický aj cievny obeh.

2.

Mierne rozkročíme nohy a urobíme s výdychom hlboký predklon dolu, pomaly sa snažíme dotknúť podlahy – NEKMITÁme, ideme len do takej polohy, aby sme cítili natiahnutie stehenného svalstva ale nekrčili pri tom kolená. Vydržíme 7 sekúnd a s nádychom sa vrátime do pôvodnej polohy.

3.

Tretí cvik dobre poznáme už zo školy .. ľahneme si na podložku a bicyklujeme :)
Dýchame pravidelne, na záver oprieme nohy o stenu, čo je vynikajúca prevencia proti kŕčovým žilám, podporí tiež prúdenie lymfy. Ak mávame kŕče v lýtkach, doplníme si tekutiny a prípadne aj magnézium.

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Nasledujúce dni už môžete cvičiť cviky v dňoch RÝB:

Tieto sú zamerané najmä na chodidlá. Najsilnejšie pôsobí aj reflexná terapia, ak však idete na ňu prvý raz a máte vážnejšie zdravotné problémy, radšej si vyberte iný deň, aby ste nemali prípadnú silnú reakciu.

1.
Tento cvik sa robí aj pri Dornovej metóde, a určite ho pozná každý, kto mal niekedy ploché nohy . Na zem si položíme pero, ceruzku /alebo sú dostať aj špeciálne krúžky/, ktoré potom prstami na nohách dvíhame, a to zopakujeme 7 krát. Pravidelne dýchame.

2.
Tento cvik si bude vyžadovať trochu trpezlivosti, ale isto sa vám podarí. Určite si vzdialenosť jeden meter, a prejdite ju štýlom posúvania sa pokrčením prstov na nohách a následným pritiahnutím päty .. akoby ste z chodidiel mali takú malú húseničku. Tu sa zároveň posilňujú dutiny, pretože na končekoch prstov sa nachádzajú ich reflexné body.

3.
Pohodlne si sadnite pohybujte prstami na nohách hore a dolu. Opakujte koľkokrát chcete Úsmev

4.
Sadnite si alebo ľahnite, pokrčte nohy a preložte pravú cez ľavú, pravým chodidlom krúžte
7 x doprava a 7x doľava. Potom vymeňte nohy.
Nezabudnite, že sed s prekríženými nohami vytvára rozdiely v dĺžke nôh, pretože príliš vychyľuje panvu a uvoľňuje väzivá držiace kĺb v správnej polohe. AK sú to len väzivá, dá sa to napraviť jednoduchými cvikmi s Dornovej metódy. Náprava panvy trvá dlhšie, v zložitejšom prípade je najlepšie navštíviť dobrého chiropraktika.

Objímam Objímam Objímam Objímam Objímam Objímam Objímam Objímam
Tak a je tu Baran :) pôsobiaci na našu hlávku,nos aj hornú čeľusť.

AK nás v tieto dni viac bolieva hlava, vedzte .. že táto migréna je spôsobená tvrdohlavosťou a netrpezlivosťou /divné že mňa nebolela Chichocem sa

Tak si zacvičíme - aj keď nie práve hlavou proti múru ..

1. cvik :

Prstami pravej ruky uchopíme koreň nosa a masírujeme túto oblasť najskôr jemne, potom môžme pritlačiť. Dýchajte pravidelne. Na pomoc si môžete zobrať aj malý ametyst, ktorý upokojuje zároveň jeho vibrácie pôsobia na naše centrá.

2. cvik:

Jemne si chytíme obe uši asi v strede /vyskúšajte, kde vám to vyhovuje/ a potiahneme dozadu a šikmo akoby ste ich viac otvárali, tak aby ste pocítili teplo, po správne vykonanom cvičení by ste mali lepšie počuť :)
Nakoniec opatrne premasírujeme celú ušnicu. Nachádzajú sa tu reflexné body celého tela . takže neulievajme sa ! Slnko
Je taká špeciálna ušná aurikuloterapia, kde sa po masáži, alebo terapií alebo len tak nalepia na určitý bod na uchu semiačka a vynikajúco to pôsobí ...

3. cvik :
Gúľame očami ! Najskôr 7 x v smere hodinových ručičiek, potom 7 x naopak. Hneď sa budete môcť lepšie pozrieť pravde do očí ... Pohoda

4. cvik : Silne si trieme dlane o seba, potom horúce priložíme k tvári a na oči.

Áno Áno Áno Áno Áno Áno Áno Áno
Zajtra môžete začať aj s Býkom ... Má na starosti sánku, krk, zuby, mandle, štítnu žľazu.

1. cvik:
S nádychom priložíme prsty na krk a začneme jemne masírovať miesta okolo stavcov, jemným ťahom od stavcov k bočnej časti krku ... Prekrví a uvoľní, v ľahších prípadoch môže aj odstrániť bloky.

2. cvik:

V ľahu na chrbte si podložte pod krk zrolovaný uterák. S výdychom krk pritlačte jemne k podložke, bedrá ostávajú na svojom mieste. Vydržte 7 sekúnd. Opakujte.

3. cvik:

Postavte sa a uvoľnite, pravou dlaňou zatlačte na pravú stranu hlavy, tá odpovedá protitlakom. Opakujem ľavou a potom 3x na každú stranu.

4. cvik : masírujeme krk smerom nadol, zvesíme hlavu dopredu na 7 sekúnd, potom zakloníme dozadu. Nakoniec dva krát doľava a dva krát doprava - smerom ku kľúčnej kosti. Svaly tváre musia byť uvoľnené.

Slnko Kvietok Slnko Kvietok Objímam Slnko Kvietok Slnko Kvietok
A teraz Blíženci Mrkám - ovplyvňujú plecia, ruky a pĺúca.

1. cvik : Krúžime rukami 7 krát dopredu a 7 krát dozadu, najskôr pravou, pridáme aj ľavú ... na koniec necháme ruky slobodne sa dokývať ... a zdvihnem ich na chvíľu nad hlavu aby sa odkrvili.

2. cvik:

Ohneme lakte a krúžime len ramenami - zase 7 x dopredu a 7 x dozadu, opakovať tri krát, dlane sú mierne zovreté v pästi. Obmena je ak upažíme, a tak krúžime plecami ...
Na záver cviku urobte mačací chrbátik :)

Cviky doplníme v rámci možností o masáže pliec a rúk, najmä trapézy sa krásne pouvoľňujú. Všetky bylinné masti a oleje vtierané do takýchto boľavých miest sú v dňoch Blížencov účinnejšie, a keďže mesiac ešte aj pribúda, majú v tkanivách dlhodobejší účinok. Pri ubúdajúcom mesiaci zas lepšie pri masážach odchádzajú toxické látky a metabolity, a svalstvo je viac odľahčené.
Na rukách sa nachádzajú meridiány hrubého a tenkého čreva /najmú problémy okolo lopatky/, pľúc, aj srdca s osrdcovníkom.
Masážami rúk tak aktivizujeme aj tieto problémové oblasti.

Objímam Objímam Objímam Objímam Objímam Objímam Objímam

Dnes už mesiačik vošiel do Raka. Ten pôsobí na hrudník, pľúca, žalúdok, pečeň aj žlčník. Na pečeň si môžete spraviť čajík z ostropestreca maríánskeho ... ak máte jeho semiačka, alebo semiačka byliniek na kašeľ a priedušky- ale len tie, z ktorých zbierame list a vňať, zasejte ich práve dnes alebo zajtra ... budú mať lepší účinok.

1. cvik:
Ruky predpažíme a následne zložíme, tak, že pravá ruka uchopí ľavé predlaktie, a naopak . Rukami potom akoby odtláčame predlaktia od seba: pravou rukou tlačíme ľavé predlaktie smerom k lakťu, ľavá ruka kladie odpor . potom vymeníme tlak na druhú stranu ...Hlavu dajte do mierneho predklonu, aby sa nezaťažoval krk. Vydržte tri sekundy v každej polohe, potom sa uvolnite. OPakujte 7, alebo aj viac krát ... Pociťujete napínanie prsného a hrudného svalstva. Zároveň tým aktivujete reflexné body žlčníka nachádzajúce s na predlaktí. Na najdôležitejšom bode sa nachádza palec tej ruky, ktorá drží predlaktie z vonkajšej strany ... Skúsim niekedy nakresliť... môžete si tento bod stláčať hocikedy počas dňa, ak mávate problémy so žlčníkom, alebo lakťom. /sú prepojené/ Ak ste ho správne našli, jeho stlačenie je mierne /alebo viac :) / bolestivé.

2. cvik:

Tento cvik sa podobá na mačací chrbát, len je trochu zmenený.
Kľakneme si ako pri mačacom chrbáte, mierne prehnutie v drieku, pokrčíme ruky, skloníme sa a pri tom urobíme oblúčik dopredu dolu a späť hore, akobysme chceli oliznúť misku vpredu na zemi :) Pozeráme dopredu, alebo zatvoríme oči. POsilňujeme ramená.
Nadychujeme sa v kľude a vydychujeme pri oblúčiku dolu. Po každom treťom cviku spravíme mačací chrbát.

Ak mávate tráviace ťažkosti, dnes a zajtra si doprajte ľahšiu stravu. Pivo

Slnko

Nabudúce LEv ... to je naša Kika. Ovplyvňuje srdiečko a krvný obeh, chrbát aj bránicu.

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok

Aj chcete mať hrivu ako lev, ostrihajte sa v Levovi, vlasy vám budú dorastať hustejšie 

Cvičenie začíname prvými cvikmi, ktoré sa robia každý deň, len tretí z nich /ten s roztvorenými rukami/ cvičíme oveľa intenzívnejšie a dlhšie. Naťahujeme a posilňujeme si tak meridián srdca.


K tomuto už len pridáme jemné pohládzanie tohto meridiánu ukazovákom a prostredníkom, smerom od malíčka k podpazušiu. Nadýchneme sa, a pri hladení vydychujeme. Opakujeme toľkokrát, koľko sa nám zdá vhodné a príjemné.

Meridián srdca začína na prednej strane ruky na malíčku, prechádza predlaktím vnútornou stranou a končí v podpazuší.
Jeho obal má osobitnú dráhu, len pre informáciu, na obrázku môžete vidieť aj dráhu obalu srdca - osrdcovníka.

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Cviky v dňoch PANNY sú zamerané na tráviace orgány.

1.cvik : Ľahneme si, pokrčíme kolená, ruky pokrčíme v lakťoch a položíme na zem tak, že ramená sú v pravom uhle k trupu, predlaktia rovnobežne s hlavou, dlane otočené k nebu.
Nadýchneme sa a s výdychom zdvihneme ruky aj hornú časť trupu zo zeme tak vysoko, ako vládzeme, vydržíme 3 sekundy. Položíme sa na podložku, a nadýchneme sa. Cvik zopakujeme 7 krát.

2. cvik .

Ležíme stále na chrbte, ale ruky dáme pozdĺž mierne od tela, dlane smerom k podlahe.
Mierne zdvihneme nohy a môžeme s nimi robiť všetky cviky ktoré poznáme, nožnice, byciklovanie, krúženie spolu, po jednom, ako sa nám zachce. Len dbáme aby driek a boky boli stále na podložke. Dýchajte ako je vám príjemné, ale pravidelne. Na záver zopakujte prvý každodenný cvik s nohami.

3. cvik:

Posledný cvik je tiež v ľahu na chrbte, tentokrát pokrčíme zas nohy, pravú preložíme tak, aby sa v mieste členku dotýkala druhého kolena a ľavú ruku ohneme v lakti a chytíme sa za hlavu. S výdychom sa snažíme tlačiť ľavé rameno k pravému kolenu. Zaťažujeme brušné svaly, rameno je voľnejšie. Potom končatiny vymeníme a cvik opakujeme 3 krát na každú stranu.

Slnko

A zajtra sú tu Váhy ... dni kvetov Kvietok Slnko Kvietok Srdce Kvietok Slnko Kvietok Už sa teším - môžeme vysievať všetky bylinky a kvetinky, pri ktorých chceme mať bohaté a voňavé kvietky ...

A cvičenia sú zamerané na boky a močové cesty

Prvý cvik:

Skúsime sa predkloniť a ruky spustiť na podlahu. uvidíme, pokiaľ dočiahneme s vystretými nohami.
Postavte sa mierne rozkročmo, chrbátik vystretý, ruky voľne pozdĺž tela, nohu dvíhame v bedre smerom hore, zadržíme na 7 sekúnd a vrátime. Nohy vymeníme. Ak strácame rovnováhu, môžeme sa o niečo oprieť.
Znova vyskúšame cvik so spustením rúk v predklone k podlahe .. uvidíte, či ste sa zlepšili :)

Druhý cvik:

ľahneme si, ak máme boľavé kríže, môžeme ich podložiť vankúšikom. NOhy zas akoby vyťahujeme do dĺžky, pätu natiahneme čo najďalej dopredu, špička smeruje dohora, je vystretá. Vydržíme zas 7 sekúnd a nohy vymeníme.

Tretí cvik:

Znovu sa postavíme a priťahujeme k hrudi striedavo kolená. Nádych v pokoji, výdych so zdvihnutím kolena.

A štvrtý cvik tiež poznáme. Ľahneme si na bok na podložku, jedna ruka hore pod hlavou vystretá, druhá vpredu udržuje stabilitu, dvíhame nohy bokom dohora, p§ta smeruje dozadu, pridržíme na 7 sekúnd, vrátime do východiskovej polohy. PAnva sa nehýbe, len noha ...

Dbáme na príjem tekutín, najm§ medzi 15-19.tou hodinou, aby sme pomohli našim obličkám a močovému mechúru. Vhodné je bankovanie pozdĺž chrbtice, alebo šiacu po dráhach močového mechúra.

Srdce
Srdce Srdce Srdce Srdce Srdce Srdce Srdce Srdce Škorpión najviac pôsobí na pohlavné orgány a močové cesty, preto v týchto dňoch dávame veľký pozor na prechladnutie od nôh.

S prvým cvikom posilňujeme panvové dno, slezinu a podporuje tok lymfy. S nádychom silno stiahneme sedacie svaly, zadržíme na 7 sekúnd a uvoľníme, vydychujeme akoby celým telom.

Druhý cvik- ľahneme si chrbtom na podložku, pokrčíme nohy, kolená mierne od seba. Uchopíme ich dlaňami z vonkajšej strany a tlačíme smerom dnu, nohy rovnako silným protitlakom smerom von. Potom skrížime ruky a odtláčam nimi kolená smerom von, tie sa zas snažia tlačiť k sebe. KOlená by sa pri tom nemali pohnúť.

Tretí cvik je vhodný na spevnenie svalstva aj brucha aj chrbtice, najmä pri problémoch s platničkami.

Ľahneme si na chrbát, pokrčíme nohy, chodidlá pevne na podložku a zodvihneme panvu, pričom hrudník ostane na zemi. Jednu nohu vystrieme a zdvihneme mierne dohora, 7 sekúnd vydržíme, a potom nohy vymeníme. Na záver cviku položíme panvu a uvoľníme sa . Cvik môžeme zopakovať 3 i viac krát.

Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Slnko Kvietok

Strelec - ak chcete zoštíhliť svoje stehná v tieto dni to má najväčší efekt Objímam

Mesiac v Strelcovi výrazne ovplyvňuje kostrč a stehná. Preto sú to najideálnejšie dni na ich spevnenie, i na zábaly a masáže pôsobiace na túto oblasť.

1. cvik

Oprieme sa chrbtom o stenu, chodidlá položíme asi na 20 cm od steny, mierne rozkročíme. Nadýchneme sa a s výdychom sa šmykneme mierne dolu tak, aby sme cítili napätie v stehnách, ale kolená nás neboleli, Hlave je opretá o stenu, ruky voľne pri tele. POtom sa zas šmyknutím vrátime do východiskovej polohy. Zopakujeme tri krát.

2. cvik:

Ľahneme si na podložku najskôr na ľavý na bok, podoprieme si jednou rukou hlavu, druhou sa oprieme o podlahu pred sebou, dlaň asi v mieste hrudníka. Udržujeme stabilnú polohu tak, aby panva ostala kolmo k podložke, a boky sa nekývali. POkrčíme koleno na pravej nohe a potom rýchlo vystrieme smerom dohora, vrátime nižšie ale nepriložíme, ohneme zas koleno a tentokrát nohu rýchle vystrieme ale nie dohora ale smerom dopredu,
vrátime, ohneme koleno a dohora .. a dopredu .. a takto to zopakuje 7 x bz toho, aby sme nohu priložili k pravej. POtom vymeníme strany a ľahneme si na pravý bok.

3. cvik :

V ľahu na ľavom boku, ľavá ruka podložená pod hlavou, pravá uchopí priehlavok chodidla a s nádychom ťahá nohu smerom k zadku. Keď zacítime že to už ďalej nejde, zadržíme na 7 sekúnd a pri tom vydychujeme. Vymeníme strany. a opakujeme 3 alebo aj viac krát.

A to sú všetky cviky za mesiac, ktoré ste si mohli vyskúšať. Takto sa budú opakovať stále dookola. Slnko

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.