Cédrové oriešky na jedenie i sadenie

Rýchle tempo nášho života v podmienkach zlého životného prostredia, zvýšeného výdaja energie a nadmernej psychoemocionální záťaže spôsobuje veľa zdravotných problémov. Oriešky sibírskeho cédru sú unikátnou záchranou pre náš imunitný systém - je to produkt obsahujúci najdôležitejšie vitamíny a látky prospešné pre celkovú podporu nášho organizmu.
Výživným (nutričným) a liečivým (terapeutickým) vlastnostiam cédrových semien napomáha ich chemické zloženie, v ktorom dominujú tuky, bielkoviny a iné životne dôležité látky. Tuk cédrových orieškov je charakteristický vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín, najmä kyseliny linolovej. Z dusíkatých látok prevládajú bielkoviny s charakteristicky zvýšeným obsahom aminokyselín, medzi ktorými dominuje arginín. Táto aminokyselina je nevyhnutná pre vývoj rastúceho organizmu, a preto v detskom veku a u tehotných žien je denný príjem tejto látky veľmi dôležitý. Bielkoviny orieškov sú ľahko stráviteľné.
Cédrové oriešky sú cenným zdrojom vitamínov E a F, ktoré okrem iného štiepia tuky. Vitamíny skupiny E (tokoferoly) sú dôležité a nenahraditeľné pre zabezpečenie adekvátnych genetických prenosov (z gréčtiny odvodené slovo "tokoferol" znamená "nesúci potomstvo") V prípade nedostatku vitamínu E v organizme dochádza k poruche rovnováhy tukov. Tento vitamín je zodpovedný za proces laktácie u dojčiacich žien, pri jeho nedostatku sa laktácia prerušuje. U ľudí náchylných k ateroskleróze sú niektoré patologické procesy tiež vysvetľované E - vitamínovým deficitom.
V cédrových orieškoch sa nachádza celý komplex vitamínov skupiny B, ktoré normalizujú funkcie nervového systému, blahodarne ovplyvňujú rast a vývoj ľudského organizmu a zlepšujú kvalitu krvi. Z prírody je zname, že mladí vlci vo veku výmeny zubov s chuťou konzumujú cédrové oriešky ako niektorí bylinožravci (veveričky, rôzni vtáci). Existencia vzácneho a veľmi ceneného zvieraťa - soboľa, je založená práve na úrode cédrových orieškov.
Cédrové oriešky predstavujú účinný prostriedok proti B-avitaminóze, ktorá vyvoláva ťažké dysfunkcie vo fyziológii ľudského organizmu. Jadrá orieškov sú bohaté na minerálne látky a stopové prvky. Nutričná hodnota je zdôvodnená chemickým zložením orieškov, ktoré obsahom fosfatidního fosforu prevyšujú ostatné orechy i semená olejnatých rastlín. Iba sója, jeden z najbohatších zdrojov lecitínu, sa môže v tomto ohľade porovnávať s cédrovým orieškami. Tieto semená sú zásobárňou jódu, čo je dôležité nielen pre obyvateľov Sibíru a Severu, ale celej Zeme.
Vedci zistili, že 100 g jadier cédrových orieškov dostačuje pre vytvorenie dennej zásoby aminokyselín v organizme dospelého človeka, rovnako ako stopových prvkov ako sú meď, kobalt, mangán a zinok. Celková stráviteľnosť orieškov je pomerne vysoká, prínos organizmu obrovský.
Výskumy ukázali, že jadro cédrového orieška, ktoré váži približne 43% jeho celkovej hmotnosti, obsahuje veľké množstvo dôležitých látok: vitamínov (A, B1, B2, B3, E), stopových prvkov (horčík, mangán, kremík, draslík, fosfor, vápnik , jód, zinok, železo a ďalšie), bielkovín, uhlíka, tukov. Pozrime sa na toto bohatstvo trochu podrobnejšie.
Jadrá orieškov obsahujú 63,9% vysoko kvalitného cédrového oleja a 17,2% ľahko vstrebateľných bielkovín obsahujúcich devätnásť aminokyselín: tryptofán, leucín a izoleucín, valín, lyzín, metionín, histidín, prolín, cerina, glycín treonín, alanín, kyselina glutámová, kyselina asparágová, fenylalanín, cystín a cysteín, arginín, tyrozín.
Z týchto aminokyselín je 70% nezameniteľných a podmienečne nezameniteľných, čo svedčí o vysokej biologickej hodnote bielkovín cédrového semena ("orieška"). Arginín (do 21 g/100 g bielkoviny) patrí k nenahraditeľným, tzv esenciálnym aminokyselinám v detskej výžive.
Bielkovina cédrových oriešky má oproti bielkovinám iných produktov vysoký obsah lyzínu (do 12,4 g/100 g bielkoviny), metionínu (do 5,6 g/100 g bielkoviny) a tryptofánu (do 3,4 g/100 g bielkoviny). Tieto látky patria medzi najviac deficitné aminokyseliny, ktoré zvyčajne limitujú biologickú hodnotu bielkovín v zložení produktov.
Viac o blahodarných účinkoch / Zvoniaceho Cédru / Sibírského Cédru si môžete prečítať na našom blogu.

Dobry den.chcela by som

Dobry den.chcela by som kupit medál zo sibirskeho cedera.Prosim poslite my blizsie imformácie,po pripade cennik .Dakujem.

Dobrý deň :)

Ja už mám eshop zatvorený, ale skúste na alegrio.sk :)

dobrý den, Ja už veľmi

dobrý den, Ja už veľmi dlho hľadám semienka cedra na sadenie,prosím vedel by ste mi predať aspon za hrsť? PS:na alegriu tiež nemajú

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.