Bylinková špirála

Bylinková špirálka nás poteší v každej záhradke. Je pekná na pohľad, a môžeme tu pestovať bylinky s rozdielnymi nárokmi na vlhkosť pôdy či slnečné žiarenie. Zasadíme si také, ktoré potrebujeme bežne na jedenie, a také, ktoré nám nerastú všade naokolo v záhrade či na blízkej lúčke.
Aj keĎ najväčšiu silu majú rastlinky rastúce divo v prírode, zopár z nich nezaškodí mať aj poruke pri domčeku. Liečia nás už svojou vôňou a prítomnosťou, keď si pri nich posedíme a potešíme sa s nimi.

Najskôr si vyznačíme obrysy záhonu, mal by mať priemer aspoň 2 metre, ak chceme na južnú stranu, kde spravíme začiatok - môžeme vyhĺbiť aj malé jazierko, a prekryť ho fóliou.

Potom začneme postupným ukladaním tehál alebo kameňov vytvárať samotnú špirálu. Na spodné vrstvy dáme drenáž, potom vrstvu zeminy a dobre pritlačíme. Tam, kde chceme pestovať rastliny vyžadujúce veľa živín - ako bazalka, petržlen i koriander, pridáme aj kompost. Na začiatku pri jazierku pestujeme vlhkomilné bylinky, vrchnú vrstvu dobre poprekladáme s kamienkami a úlomkami tehál či pieskom, aby sa dobre odvodňovala, a pestujeme tam rastlinky obľubujúce suchšie a slnečné stanovisko. Na tú /väčšinou je to severná/ stranu špirály, kde počas dňa slnečné lúče dopadajú zriedkavejšie, vysadíme bylinky pôvodne rastúce v tienistých polohách.

Pri jazierku /alebo spodku špirály/ sadíme väčšinou kapucínku, mätu, žerušnicu, a všetky rastliny milujúce vlhkú pôdu.

V strednej časti si postupne zasadíme pažítku, cesnak, šalviu, rozmarín, echinaceu, saturejku, nechtík, estragon, kôpor, borák, medovku .. tam kde je viac tieňa petržlen, lesné jahôdky a žeruchu.

Na slniečko hore pridáme levanduľu, materinu dúšku i harmanček .

V mojej prvej bylinkovej špirálke sú harmanček, medovka, mäta, šalvia, levanduľa, nechtík, ligurček, kozlík, koriander, rasca, anýz, fenikel, majorôn :) , petržlen kučeravý, žerucha, materina dúška, kôpor, pažítka, echinacea , kapucínka a pár lesných jahôdok :)

...hovorí sa, že o polnoci na letný slnovrat tancuje král nadprirodzených bytostí so svojou družinou na materinodúškovom koberci.
Ak chcete vidieť škriatkov ... nezabudnite si ju pridať do čaju :)
Možno akurát na svätojánsku noc :)

... ak rastie koriander v záhrade - chráni všetky osoby, ktoré bývajú v dome. Zväzok koriandru so zrelými semenami sa vešia v dome, aby zachovával pokoj a bezpečie.

... ak chce byť muž pre ženu viac príťažlivý, má si pridať do kúpeľa pár semienok kôpru

...anýz - usmerňuje vedomie k vyššiemu sebauvedomovanie, používali ho veštci pred veštením, posväcovali ním jantár, ako magické médium

..."Ten kto chce dlho, ba neveky žiť, v mesiaci máji len šalviu smie piť!"
- nosenie šalvie prináša múdrosť, a pôsobí proti uhranutiu zlými bytosťami :)

... chôdza bosou nohou po nechtíkových kvetoch mala dievčatám zaistiť porozumenie reči vtákov

... víno s vylúhovanou medovkou sa pilo na posilnenie pút členov magickej skupiny. Takýto pohár si spolu mohli vypiť aj milenci :)

... tradične sa mäta trhala na sv. Jána a nechávala sa až do Narodenia Pána ... keď ju dali suchú na oltár,podľa povesti sa znovu zazelenala
V Amerike pripravovali Mätový JULEP, nápoj s bourbonom. Tešil sa takej obľube, že odporcovia alkoholu požadovali zničenie všetkých rastlín mäty ... :)
...prináša bohatstvo ... šup s ňou do peňaženky Úsmev

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.