BERGAMOT - Citrus bergamia /Citrus Aurantium - Bergamia /
Pod názvom bergamot sa môžeme stretnúť s rôznymi rastlinami, napríklad v keltskom liečiteľstve sa pod týmto názvom používala aj mäta citrónová /Mentha citrata/, alebo v Amerike ružovokvitnúca rastlina z čeľade hluchavkovitých Monarda didyma, ktorej listy severoamerický indiáni používali na prípravu liečivého voňavého nápoja, tiež záhradkári sa možno stretli s monardou citriodora s podnázvom „Bergamo“.
Pravý éterický olej sa však vyrába z plodov stromu citrónovníka bergamotového - Citrus Bergamia . Je to strom so špicatými stálozelenými listami charakteristickej príjemnej vône, niekedy známy pod názvom sevilský pomaranč. Názov získal podľa mesta BErgamo v Lombardií, kde sa táto silica začala predávať a stala sa svetoznámou.
Éterický olej sa získava zo šupky ešte zelených plodov , má nádhernú citrusovo kvetinkovú vôňu, mierne nasladlú ale zároveň osviežujúcu. Ochucujú sa ním aj známe čaje ako napríklad Earl Grey.
Jeho hlavným elementom je drevo, vládnúcou planétou Slnko.
Chemické zloženie : linaliacetát, linalol, nerol, citral, limonen, pimen, aldehyd, furokumaríny /bergapten/ ... Pri použití priamo na pokožku alebo sliznice môžeme využiť silicu zbavenú množstva kumarínu, ktorú tiež dostať na našom trhu.
Má antiseptické, antidepresívne i psychotropné účinky, je výborný na liečbu plesňových ochorení, proti črevným parazitom, hnačke, podporuje trávenie, hojenie rán, utišuje bolesť, pomáha znižovať teplotu, uvoľňovať nepríjemné stavy počas menštruačného cyklu, uvoľňuje hladké svalstvo, používa sa do ústnych vôd na dezinfekciu ústnej dutiny, podporuje imunitný systém, hojí rany, výborne napríklad v spojení s jojobovým olejom.
Upokojuje pri nervovom vypätí, hneve, pocitoch nepriateľstva, podráždenosti, labilnosti a náladovosti, depresiách, úzkostných stavoch, nespavosti, i pri nechutenstve spôsobenom emocionálnym stresom
Dokáže pri správnom použití uvoľňovať a následne rozptyľovať zablokované toky energie, najmä v žalúdku a črevách, upravuje narušené procesy trávenia, vhodná kombinácia je tu napríklad s feniklom, koriandrom, harmančekom, harmonizuje tiež energiu chci v pečeni.
Preto aj výborne pôsobí na psoriázu či herpesy, v kozmetike alebo pri masážach tváre využijeme jeho vlastnosti na ošetrenie mastnej a aknóznej pleti, je tiež vhodným doplnkom aj vo vodách po holení a na upokojenie podráždenej pokožky.
Tento olejček je chladivý a osviežujúci, pomáha tiež pri nevyjadrenom hneve a potlačovaných pocitoch dostať zo seba von to, čo nás ťaží a vnútorne ničí
KONTRAINDIKÁCIE : je fototoxický, nepoužívať pred slnením alebo návštevou solária , najlepšie až 12 hodín
Receptíky :
Masážny olej na podporu trávenia :
Do 30 ml nosného oleja pridáme :
3 kv. bergamotu bez kumarínu
3 kv. levandule
3 kv. fenyklu
3 kv. koriandru
a 3 kv. harmančeka
Masírujeme brucho dva krát denne krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek.
..............
Masážny olej na priedušky pri nachladnutí a horúčke pre deti :
30 ml nosného panenského rastlinného oleja
5 kv bergamotu bez kumarínu
3 kv citrónu bez terpénov
3 kv levandule
......
Ústna voda na odstránenie zápachu z úst, dezinfekciu, proti zápalom, aftom a vriedkom v ústnej dutine :
200 ml destilovanej vody dáme do rozstrekovača, nakvapkáme 7 kv. bergamotu bez kumarínu, 7 kv. čajovníka /tea - tree/, 7 kv. šalvie lekárskej, 7 kv. levandule , 7 kv. myrty, 7 kv. eukalyptu
Vyplachujeme dva krát denne, prípadne podľa potreby.
- prečítané 3447x
Poslať nový komentár