ANÝZ - Bedrovník anýz / Anisum vulgare/Pimpinella anisum/
Anýz je jednoročná voňavá rastlinka, ktorú si môžeme zo semienok vypestovať aj doma v záhradke. Kvitne malými bielimi kvietkami. Môžem použiť lístky, kvietky, napríklad aj čerstvé na šalát,ale najsilnejšie sú semienka. Z nich sa vyrába destiláciou vodnou parou aj éterický olejček.
Z planét sa k amýzu priraĎuje MErkúr a živlom je vzduch. K tejto bylinke patrí dokonca aj kameň : jantár. Už v dávnej minulosti sa ním posväcovali jantárové čarovné náhrdelníky a veštecké kamene.
S anýzom sa pripravovali aj magické a rituálne jedlá a koláče, napríklad pri zásnubách či svadbách, možno kvôli jeho miernym afrodiziakálnym vlastnostiam :)
V tradičnom liečiteľstve sa používa na poruchy trávenia, je výborný proti parazitom ako sú vši, kliešte i svrab, podporuje vykašliavanie a čistí dýchacie cesty, zvyšuje tvorbu mlieka a zároveň zabraňuje plynatosti a kolikám u bábätiek.
V kuchini sa používa dodnes na pečenie, varenie i zaváranie, nájdeme ho v množstve zmesí korenín.
Éterický olej :
chemické zloženie : fenylpropanoidy, anetol ,emtylsalvikol, anýzový aldehyd, acetaldehyd, depenten ...
Éterický olej z anýzu je korennej a sladkastej vône, vyznačuje sa vysokou prchavosťou
Má psychotropné účinky, stimuluje laktáciu /ale používame opatrne, pozor na predávkovanie !/, je vhodný tiež ako celá rastlinka pri kašli, teplote, nechutenstve, nadúvaní, bronchitíde, zápaloch močových ciest /je močopudný/, uvoľňuje kŕče napríklad aj pri bolestivej menštruácií, závratiach a nevoľnosti, kolike i zápche, pôsobí na tvorbu žlče a pomáha pri migréne spôsobenej zlým trávením.
DO aromalampy alebo na masáž je vhodný pre ľudí so zvýšenou citlivosťou a plačlivosťou, až podráždenosťou.
KONTRAINDIKÁCIE :
Pozor na predávkovanie, neužívať v tehotnostia opatrne pri deťoch do 2 rokov , ani dlhodobo vo vyšších dávkach, lebo môže mať silné narkotické účinky, nevhodné pri endometrióze a na estrogéne závislých nádorových ochoreniach
A na záver pár receptíkov :
Anýzová tinktúrka :
1 liter vodky alebo brandy,
hrsť semienok anýzu
citrónová kôra
NEcháme v uzavretom pohári 3 týždne, pretrepávame. Potom scedíme a užívame v malých dávkach.
ANÝZOVÝ LIKÉR S JARABINOU
2 lyžičky kompótu z plodov jarabbiny, 50 g anýzu, 6 dc ražovice alebo vodky, 400 g cukru, 1/2 l vody
Anýzové semiačka vsypeme do pohára a zalejeme alkoholom. NEcháme 2 týždne luhovať, denne pretrepávame.
Uvaríme si cukor s vodu a precedý macerát s tým zmiešame a nalejeme do fliaš, do každej pridáme pár jarabín z kompótu a pevne uzavrieme. POdávame pred jedlom ako žalúdočný likér.
Maslové keksy s anýzom
2 poháre hladkej múky
1/2 pohára masla
polka prášku do pečiva
3/4 pohára mlieka zmiešaného s vodou
cukor, anýz a pomarančový džús
Zmiešame Spravíme z môky, prášku do pečiva, masla a mlieka s vodou hladké cesto. Rozvaľkáme asi na hrúbku 1,5 - 2 cm a vykrajujeme sušienky. Na záver potrieme pomarančovým džúsom a posypeme cukrom zmiešaným s anýzom. PEčieme 10-15 minút pri 180 °C.
Masť na svaly a kĺby :
Zmiešame za tepla včelí vosk, masťový základ, tinktúru z kostihoja, anýzový a feniklový éterický olej, a ak máme, vitamín E.
Uzavrieme do nádobky a držíme v tme a chlade. POužívame na svalové poranenia alebo únavu, na lepšie prekrvenie pokožky a na reumatické bolesti.
- prečítané 5157x
Poslať nový komentár