Ako dokŕmiť bez fľaše

Používanie laktačnej pomôcky

Jack Newman, MD, FRCPC

Video:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/video-o...

Laktačná pomôcka je zariadenie umožňujúce dojčiacej matke dokrmovať dieťa odstriekaným materským mliekom, umelým mliekom, glukózou s prídavkom kolostra alebo glukózou, bez toho, aby musela používať cumlík. Skoré používanie umelých náhrad prsníka môže spôsobiť „zmätenie fľašou“ alebo „zmätenie počas satia“, negatívne ovplyvní spôsob, ako sa dieťa prisáva na prsník. V skutočnosti dieťa nie je zmätené. Vie presne, čo je výhodnejšie. Ak saje z prsníka, kde dostane málo mlieka, ktoré tečie pomalým prúdom a potom dostane fľašu, z ktorej tečie rýchlo, a to najmä v prvých dňoch, väčšinou si to veľmi rýchlo zráta.

Čím lepšie sa dieťa prisaje, tým ľahšie získa mlieko, zvlášť, ak sa ho matke tvorí málo. Mohlo by sa zdať, že v prvých pár dňoch akoby mlieka nebolo veľa, avšak matka skutočne má toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje. Áno, mlieko tam je, aj keď sa vám niekto s veľkou odsávačkou snaží „dokázať“, že tam žiadne nie je. Koľko mlieka ide alebo nejde do odsávačky, to nič nedokazuje – odsávačky nefungujú dobre, ani keď je mlieko v malom, ale normálnom, množstve v prvých dňoch. Tiež si treba uvedomiť, že nikto, kto stláča matkin prsník, nemôže povedať, či tam je dosť mlieka alebo nie. A dôležité je správne prisatie, pomáha dieťaťu získať mlieko, ktoré je dostupné. Ak sa dieťa neprisaje správne, matku môžu bolieť bradavky, a ak dieťa dobre nezískava mlieko, bude chcieť byť na prsníku dlhý čas, čo bude zhoršovať stav bradaviek.

Napriek tomu, že cumlík nevyvoláva problémy vždy, používať ho v čase, keď sa dojčenie nedarí, málokedy pomôže a často problém ešte zhorší. A „novšie“ modely fľaškových cumlíkov nie sú lepšie než tie staré, ide iba o dobrý marketing. Laktačná pomôcka je zďaleka najlepší spôsob dokrmovania, pokiaľ je dokrmovanie skutočne nevyhnutné. (Správne prisatie zvyčajne umožňuje dieťaťu získať viac mlieka, čím sa dá často dokrmovaniu vyhnúť.) Používať laktačnú pomôcku je lepšie než používať striekačku, pohárik, kŕmenie po prste alebo akýkoľvek iný spôsob, pretože pri tomto spôsobe je dieťa na prsníku a dojčí sa. Deti, rovnako ako dospelí, sa niečo naučia tým, že to robia. Okrem toho, dieťa dokrmované na prsníku, získava aj mlieko z prsníka. A dojčenie znamená viac než len prijímanie materského mlieka.

Prečo je laktačná pomôcka lepšia?

1. Deti sa učia dojčiť dojčením.
2. Matky sa učia dojčiť dojčením.
3. Dieťa napriek tomu, že je dokrmované, dostáva aj naďalej matkino mlieko.
4. Dieťa nebude odmietať prsník, čo sa často stáva, ak je dokrmované mimo prsníka.
5. Dojčenie znamená viac než len prijímanie materského mlieka.

Čo je to laktačná pomôcka?

Laktačná pomôcka pozostáva z nádoby s dokrmom – väčšinou je to fľaša s rozšírenou dierkou v cumlíku – a z dlhej, tenkej hadičky vyúsťujúcej z nádoby. Dostupné sú aj priemyselne vyrobené laktačné pomôcky, ktoré je v niektorých situáciách jednoduchšie používať, ale nie nevyhnutne. Priemyselne vyrábané laktačné pomôcky sú zvlášť užitočné, ak je nutné pomôcku používať pri staršom dieťati, ak matka potrebuje dokrmovať dvojičky, ak je potrebné používať laktačnú pomôcku dlhšiu dobu alebo ak nastane problém s používaním vlastnoručne zhotovenej laktačnej pomôcky. Aj keď priemyselne vyrobená laktačná pomôcka nie je lacná, jej cena sa vyrovná cene dvojtýždňovej dávky bežnej umelej výživy.

Upozorňujem, že používať hadičku so striekačkou, či už s piestom alebo bez neho, namiesto spomínaného zariadenia, je zbytočnou komplikáciou a nijako nezefektívňuje techniku. Je to naopak nepohodlné.

Používanie laktačnej pomôcky (improvizovanej)

(Použitie by mala ukázať osoba so skúsenosťami pri pomáhaní matkám s dojčením) Pozrite si video na www.drjacknewman.com.

1. Dieťa sa môže najskôr prisať na prsník, potom sa mu opatrne vo vhodnom čase vloží do úst hadička (treba to urobiť až potom, čo sa dieťa nadojčilo aspoň raz z oboch prsníkov). Čím lepšie bude prisatie, tým viac mlieka dieťa získa, tým ľahšie bude používať laktačnú pomôcku a tým skôr budete môcť s dokrmovaním prestať. Prsník by ste mali jemne odtlačiť tak, aby bolo vidieť kútik úst dieťaťa, potom do neho zasuňte hadičku, držiac ju pritom medzi ukazovákom a palcom tak, aby hadička ústila priamo do zadnej časti úst dieťaťa a súčasne mierne dohora, smerom k podnebiu (pozrite videá). Správne umiestnenie hadičky poznáte podľa toho, že tekutina s dokrmom tečie hadičkou pomerne rýchlo. Väčšinou nie je treba naplniť hadičku dokrmom pred tým, ako ju vsuniete dieťaťu do úst.

2. Alebo je dieťa prisaté súčasne k prsníku aj k hadičke, ktorá je umiestnená na matkinom prsníku pri bradavke. Čím lepšie je prisatie, tým jednoduchšie je laktačnú pomôcku použiť. A taktiež platí, že čím je lepšie prisatie, o to pravdepodobnejšie a rýchlejšie sa dieťa naučí správne piť bez pomoci laktačnej pomôcky. Preto sú správna poloha a prisatie dieťaťa vždy veľmi dôležité.

3. Hadička môže byť pripevnená k prsníku, ak si to matka praje, ale nie je to nevyhnutné a nie vždy to pomôže.

4. Hadička nemusí presahovať bradavku; pre správnu funkciu je potrebné, aby presahovala hranicu ďasien dieťaťa. Nezdá sa, že by to fungovalo lepšie, ak sa hadička vloží do kútika úst dieťaťa a vyúsťuje priamo do úst na jazyk. (Nasmerujte ju mierne k podnebiu úst dieťaťa.) Pre matku je občas pomocou, ak pridržiava hadičku prstom na správnom mieste, pretože niektoré deti majú sklon ju odkláňať jazykom.

5. Fľaša obsahujúca dokrm by nemala byť vyššie než má dieťa hlavu. Ak laktačná pomôcka funguje, len ak sa fľaša drží vyššie, ako má dieťa hlavu, niečo nie je v poriadku. Fľašu umiestnite vyššie, len ak to navrhuje lekár alebo laktačný poradca.

6. Najlepšie je používať hadičku vždy, keď je to potrebné na to, aby dieťa pilo na prsníku. Postupujte podľa Protokolu na zvýšenie prísunu materského mlieka. Nakŕmte dieťa najprv z oboch prsníkov predtým, než pridáte dokrm. Niektoré matky považujú za jednoduchšie nepoužívať ju v noci. Je lepšie dokrmovať 8-krát denne po 30 ml na každé kŕmenie, než podať 2 veľké dávky po 120 ml.

7. Neodstrihujte koniec hadičky. Funguje správne, tak ako je.

8. Vypiť 30 ml mlieka pomocou laktačnej pomôcky by dieťaťu nemalo trvať hodinu. Ak to trvá tak dlho, hadička pravdepodobne nie je správne umiestnená, alebo je dieťa zle prisaté, prípadne oboje. Ak laktačná pomôcka funguje správne, malo by dieťaťu trvať 15-20 minút, obyčajne aj menej, aby vypilo 30 ml dokrmu.

9. Tip pre jednoduchšie použitie: oblečte si košeľu s vreckami a fľašu vložte do vrecka alebo ju zastrčte pod ramienko podprsenky.

Čistenie zariadenia

1. Nevyvárajte hadičku pomôcky nevyrobenej priemyselne. Nie je určená na vyváranie.

2. Po použití zariadenia vyčistite fľašu a cumlík. Nevyvárajte hadičku. Hadička by mala byť po použití vyprázdnená a prepláchnutá horúcou vodou (nasajte horúcu vodu do hadičky z pohárika) a potom ju zaveste, aby sa vysušila. Ak chcete, môžete ju namydliť, čo však nie je nutné, ale potom ju dobre vypláchnite. Po niekoľkých dňoch používania môžu už byť hadičky neohybné a nevhodné na použitie.

Ako prestať používať laktačnú pomôcku

1. Udržiavajte kontakt s laktačným poradcom, aby ste sa mohli poradiť, ako prestať používať laktačnú pomôcku. Pozrite si Protokol na zvýšenie prísunu materského mlieka.

2. Tento proces môže trvať niekoľko týždňov, alebo len krátku chvíľu. Nenechajte sa odradiť a nesnažte sa prestať používať hadičku nasilu. Väčšinou sa množstvo mlieka potrebné do laktačnej pomôcky na jeden - dva týždne zvýši, potom sa na rôzne dlhú dobu ustáli pred tým, než začne klesať. Celý proces môže trvať od 2 do 8 týždňov, alebo aj dlhšie, aj keď niektoré matky používali zariadenie len pár dní, kým iné neboli schopné prestať ho úplne používať. Rýchle zlepšenie občas nastane po dlhej dobe bez žiadnych zmien.

3. Pozorujte dieťa pri dojčení. Ak neviete, ako zistiť, či dieťa pije, pozrite si videá na www.drjacknewman.com. Priložte dieťa na prsník, dovoľte mu dojčiť sa tak dlho, kým saje aj pije, potom použite techniku stláčania prsníka, aby pilo aj naďalej; potom zopakujte tento postup aj na druhom prsníku. Môžete sa vrátiť k prvému prsníku a takto pokračovať, pokiaľ dieťa pije. Ak skončíte kŕmenie z oboch prsníkov, vložte dieťaťu do úst hadičku. Dovoľte mu, aby sa dostatočne nadojčilo pomocou laktačnej pomôcky.

Materiál Používanie laktačnej pomôcky, revízia máj 2008

Autor a revízia: Jack Newman, MD, FRCPC 1995-2005

Preklad: Mamila, o.z., 2008

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka.

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú aicky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia aicky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovania



Autorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.